Dostępna jest już najnowsza wersja aplikacji Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Dzięki niej będzie możliwość śledzenia grup pielgrzymkowych za pomocą nadajnika GPS.
W nowej wersji aplikacji będzie można zobaczyć aktualną pozycję grupy. Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor pielgrzymki wyjaśnił, że jej pierwsza odsłona była gotowa już w ubiegłym roku, zaś w ostatnich miesiącach trwały prace nad sukcesywnym uzupełnieniem oprogramowania. - Udoskonaliliśmy je o powiadomienia w formie sms-ów, które pątnicy będą otrzymywali przed i w trakcie pielgrzymki. Treści będą dotyczyły najważniejszych informacji - informuje ksiądz dyrektor.
Nowością aplikacji będzie realna pozycja grup idących do Częstochowy, dzięki nadajnikom GPS. Zostaną one umieszczone w grupach. Odnalezienie takiej wspólnoty w drodze, która porusza się polnymi i leśnymi szlakami, będzie teraz łatwiejsze. Od strony duchowej organizatorzy mają przygotowane konferencje oraz wieczorne rozważania Apelu Jasnogórskiego w wersji pisanej i dźwiękowej.
Ponadto w aplikacji znajdują się istotne informacje na temat samej pielgrzymki, w tym regulamin, szczegółowe trasy każdej z grup czy modlitewnik. Jest też codzienny plan zajęć, śpiewnik, zdjęcia i dostęp do pielgrzymkowych mediów społecznościowych.
Aplikację Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej można pobrać na platformie Sklep Play oraz App Store.
W wielu parafiach rozpoczęły się zapisy na pielgrzymkę. - To świadczy o tym, że zainteresowanie pielgrzymką jest duże. Każdy chce zaplanować sobie urlop na ten czas. Mamy nadzieję, że liczba pątników idących do Matki Bożej Częstochowskiej z ostatnich lat zostanie na tym samym poziomie, czyli ok. 5 tys. osób - powiedział ks. Bochniak.
Pielgrzymi oficjalnie wyjdą na pątniczy szlak 6 sierpnia. Część grup rozpoczyna swoje pielgrzymowanie już 4 sierpnia, aby 2 dni później zameldować się w Radomiu i następnie wspólnie wyruszyć w dalszą trasę. Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia. Uczestnicy do pokonania mają ok. 200 km. Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej tworzy pięć kolumn: dwie radomskie, skarżyska, konecka i opoczyńska. W 2023 roku uczestniczyło w pątniczym trudzie 5,2 tys. osób. To więcej niż w 2022 roku, gdzie do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało 4,8 osób.