Mieszkańcy miasta będą modlić się przy grobie bp. Edwarda Materskiego, będzie sprawowana Msza św. na placu Corazziego ułożony zostanie symbol Polski Walczącej, a w muszli koncertowej radomianie będą wspólnie śpiewać (nie)zakazane piosenki.
Centralne uroczystości w Radomiu rozpoczną się Mszą Świętą w kościele garnizonowym. - 1 sierpnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu na Mszy Świętej o 12.00 - zaprasza do wspólnej modlitwy ks. kpt. Tomasz Serwin, proboszcz parafii wojskowej.
Druga część uroczystości odbędzie się o 17.00 na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu, gdzie spoczywa bp Edward Materski, uczestnik powstania warszawskiego, zaprzysiężony żołnierz Armii Krajowej. Na modlitewny apel przy grobie bp. Edwarda zaprasza Klub Inteligencji Katolickiej im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Radomiu. - Po umilknięciu dźwięku syren alarmowych upamiętniających godzinę W, odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i przywołamy wybrane słowa bp. Edwarda o życiu mieszkańców bohaterskiej Warszawy w dniach powstania - zapowiada Jan Rejczak.
Młodzież Wszechpolska o 16.15 zaprasza na pl. Corazziego, gdzie tradycyjnie z biało-czerwonych zniczy zostanie ułożony symbol Polski Walczącej.
Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria oraz Stowarzyszenie Kazimierza Jagiellończyka zapraszają na wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek. W muszli koncertowej w parku im. T. Kościuszki 1 sierpnia o 17.00 wystąpią Anna Pawłowska-Jóźwik - śpiew, Kamil Jóźwik - instrument klawiszowy, laureaci konkursu pieśni i poezji patriotycznej "Kocham moją ojczyznę" organizowanego przez Akcję Katolicką Diecezji Radomskiej oraz radomianie, którzy wspólnie z artystami będą śpiewać (nie)zakazane piosenki.
Aby oddać hołd i uczcić pamięć poległych 1 sierpnia o 17.00 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa 1 minutę. Wojewoda Mazowiecki zachęca, żeby tego dnia, w godzinę W, zatrzymać się na krótką chwilę i pomyśleć o bohaterach tamtych wydarzeń.
- Co roku w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego upamiętniamy bohaterów, którzy walczyli za wolną Polskę, w której dzisiaj możemy żyć. W tym roku przypada szczególna 80. rocznica tych ważnych wydarzeń w historii nie tylko Warszawy i Mazowsza, ale też całego kraju. Pokażmy, że pamiętamy o naszych bohaterach i oddajmy im hołd zatrzymując się w godzinę wybuchu walk powstańczych - powiedział wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.