Tak było dzisiaj, 4 sierpnia w parafii Stromiec, w powiecie białobrzeskim, gdzie od ponad 120 lat czczona jest Matka Boża Śnieżna. Na miejscowym cmentarzu, przy kaplicy ku czci Maryi, wierni uczestniczyli we Mszy św. oraz dekorowali groby bliskich głównie kolorowymi mieczykami. Modlili się potrzebne dary i łaski dla swoich rodzin i ofiarowali odpust zupełny za dusze bliskich zmarłych.
W tym roku Mszy św. przewodniczył czciciel Matki Bożej Śnieżnej ks. Ireneusz Chmura, proboszcz z Kaszowa. – Stoimy we wspólnocie wiary, jako ci, którzy pielgrzymują do ojczyzny wiecznej. Łączymy się również z tymi, którzy poprzedzili naszą ziemską wędrówkę, którzy oczekują zmartwychwstania. Niech w tej wędrówce do nieba towarzyszy nam Matka Boża – mówił ks. Chmura.
Przybyłych wiernych przywitał ks. Szymon Mucha, proboszcz stromieckiej parafii. On też przypomniał, że specjalnie dla kaplicy na miejscowym cmentarzu, papież Leon XIII nadał odpust zupełny na uroczystość Matki Boskiej Śnieżnej. – Jest to możliwość przyjścia z pomocą duszom czyśćcowym w ten sposób, że wypełniwszy warunki odpustu, przyczyniamy się do ich zbawienia. Dlatego dzisiaj jesteśmy tak licznie zgromadzeni przy grobach naszych bliskich, aby prosić o potrzebne dla nich łaski. Błagamy także o potrzebne łaski dla nas, o błogosławieństwo dla naszych rodzin, tych wszystkich, którzy potrzebują tych łask – mówił ks. Mucha.
Na odpuście Matki Bożej Śnieżnej w Stromcu było kilka tysięcy osób, którzy modlili się za bliskich i uczestniczyli w rodzinnych spotkaniach. Przyjechali też z innych miast m.in. z Warszawy. Wśród nich Grażyna Wiśniewska. – Dzisiaj modlimy się za dusze czyśćcowe, polecamy naszych zmarłych opiece Matki Bożej. Przynosimy mieczyki i dekorujemy nimi groby bliskich – powiedziała G. Wiśniewska.
W centrum cmentarza parafii św. Jana Chrzciciela w Stromcu, na niewielkim pagórku, znajduje się mała eklektyczna świątynia. Została wybudowana w 1894 roku z fundacji Józefa i Karoliny Potempskich, herbu Odrowąż z Radomia pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej. Posiada jedną nawę, jeden główny ołtarz, cztery okna w nawie i chór muzyczny.