W ramach 6. Spotkań Wielu Kultur w Muzeum Wsi Radomskiej 11 sierpnia odbędzie się koncert "Muzealne impresje. Klasyczne i ludowe odsłony". Początek o 17.00.
Koncertu odbędzie się w zabytkowym kościele z Wolanowa na terenie skansenu. Wystąpią: Stanisława Trebunia-Staszel - słowo, śpiew, Paweł Staszel - skrzypce, Katarzyna Bochyńska-Wojdył - śpiew, Robert Ślusarek - organy. Artyści wykonają m.in. Kantatę 147 Jana Sebastiana Bacha, Largo z opery Xerxes Jerzego Fryderyka Haendla, wariacje organowe nt. "Spod tego jawora", a także polskie pieśni. W repertuarze pojawią się również góralskie utwory takie jak "Idzie dysc" i "Hej bystra woda".
- Zapraszam na kolejny koncert w ramach 6. Spotkań Wielu Kultur w Muzeum Wsi Radomskiej. Myślę, że melodie ludowe, inspiracje ludowe, które zostaną zaprezentowane, na długo pozostaną w pamięci. Zapraszam bardzo serdecznie na tę niezwykłą ucztę duchową do naszego kościoła pw. św. Doroty - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
Stanisława Trebunia-Staszel jest etnologiem, nauczycielem akademickim, dyrektorem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Związana jest z podhalańskim ruchem regionalnym. Współpracuje z zespołami góralskimi i podhalańskimi instytucjami kultury. Działa w Stowarzyszeniu Drogami Tischnera.
Paweł Staszel jest wykładowcą akademickim fizyki, dr hab. prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi m.in. badania w Europejskim Centrum Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii. Pochodzi z Nowego Targu. Podhalański muzykant (skrzypce) i regionalista.
Robert Ślusarek jest dyrektorem Muzeum Ziemi Sądeckiej. Organista z zamiłowania, wykształcenia i wielopokoleniowej tradycji rodzinnej. Praktykę organową rozpoczął już jako trzyletni chłopiec, ucząc się gry od dziadka i ojca. Sam zaczął grać jako siedmiolatek. Od blisko dwudziestu lat jest stałym organistą kościoła w Paszynie, położonym niedaleko Nowego Sącza. W swojej grze łączy klasyczną muzykę organową z tradycją muzyczną swojego regionu.
Katarzyna Bochyńska-Wojdył obdarzona jest naturalnym, silnym głosem: sopranem spinto - to najrzadziej spotykany głos kobiecy, osiągający brzmienie zarówno liryczne jak i dramatyczne. Z wyjątkową swobodą wykonuje zarówno sopranowe arie operowe jak pieśni sakralne i popularne. Od urodzenia związana jest z ziemią radomską. Mieszka w Skrzynnie. Występuje jako solistka z towarzyszeniem chórów i orkiestr.
Patronatem honorowym wydarzenie objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.