W ramach 6. Spotkań Wielu Kultur w Muzeum Wsi Radomskiej 11 sierpnia odbył się koncert "Muzealne impresje. Klasyczne i ludowe odsłony".
Koncert odbył się w zabytkowym kościele z Wolanowa na terenie skansenu. - Naszymi gośćmi są wybitni artyści. Stanisława Trebunia-Staszel skieruje do nas słowo i wyśpiewa przepiękne pieśni góralskie. Na skrzypcach towarzyszyć jej będą Paweł i Jakub Staszel. Wystąpi też nasza koleżanka Katarzyna Bochyńska-Wojdył, która pracuje w Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze. Na organach zagra Robert Ślusarek, który jest dyrektorem Muzeum Ziemi Sądeckiej. Bardzo się cieszę, że nasze koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem. Życzę, aby ta muzyka dotarła do waszych serc - mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
Artyści wykonali m.in. Kantatę 147 Jana Sebastiana Bacha, Largo z opery Xerxes Jerzego Fryderyka Haendla, wariacje organowe nt. "Spod tego jawora", a także polskie ludowe pieśni.
- Jesteśmy radzi, że w tym wyjątkowym miejscu będziemy mogli dla państwa zagrać i zaśpiewać. Pierwszy raz występujemy w takim składzie. Będzie muzyka klasyczna, utwory z epoki Baroku, pieśni z Mazowsza i tradycyjne nuty góralskie spod Tatr. Bo na Podhalu melodie to są nuty - mówiła Stanisława Trebunia-Staszel.
Artyści zaprosili słuchaczy na wędrówkę muzyczną po Podtatrzu, bo jak wyjaśniła Stanisława Trebunia-Staszel, Podtatrze to nie tylko Podhale, ale też Spisz, Pieniny i Orawa. - Przed chwilą wysłuchaliśmy artystów profesjonalnych, a ja jestem samorodek. Dla mnie akademią była rodzina. To w kręgu rodzinnym uczyłam się śpiewać i tańczyć. I dziś przyjechałam do was ze wsparciem rodzinnym. Pomagać mi będą mój mąż i syn - podkreśliła Trebunia-Staszel.
Pani Stanisława przytoczyła słowa ks. Józefa Tischnera, wybitnego filozofa, który ukazywał, że piękno góralszczyzny ma wymiar uniwersalny: - Powiadał, że góralszczyzna jest piękna nie przez to, że jest góralska, ale przez to, że jest ludzka, że kryją się w niej wartości charakterystyczne dla wszystkich ludzi - wyjaśnia Trebunia-Staszel.
Anna Ziółek, kierownik Działu Oświatowego MWR, mówi, że to już kolejne spotkanie muzyczne, które odbywa się w skansenie. - Tym razem nosi tytuł "6. Spotkania Wielu Kultur w Muzeum Wsi Radomskiej". Cykl rozpoczęliśmy 16 czerwca. Dzisiaj mamy gości z Podhala. Spotkania organizujemy od 2019 roku. Wtedy do kościoła zakupiliśmy organy. Nie chciałam, by one służyły tylko do uświetniania Mszy Świętych, ale by również odbywały się tu koncerty. Chcieliśmy pozyskać nową publiczność do skansenu i to się udało. Ludzie przychodzą na koncerty. Kościół jest zawsze wypełniony. Kolejny koncert będzie 1 września, a ostatni 29 września. Myślę, że co roku będziemy organizować takie muzyczne spotkania z różnymi kulturami i stylami muzycznymi - mówi A. Ziółek.