Wracają Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad"

Będzie okazja do spotkań z artystami i autorami, skosztowania kawy po beduińsku czy izraelskiego street-foodu. Przygotowano warsztaty i koncert. "Ślad na Wąskiej" odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia w godz. 14.00-19.00.

Po trzech latach wracają organizowane przez Resursę Obywatelską Spotkania z Kulturą Żydowską, ale w zupełnie nowej odsłonie. Wydarzenie pod nazwą "Ślad na Wąskiej" będzie miało charakter jednodniowej imprezy plenerowej i odbędzie się na ulicy w pobliżu Resursy.

- Będzie to okazja do spotkań z artystami i autorami, do wzięcia udziału w warsztatach, posłuchania muzyki, obejrzenia wystawy, a także do skosztowania sabichu i kawy po beduińsku - zapowiada Anna Humeniuk.

Tematem przewodnim "Śladu na Wąskiej" będzie słowo tożsamość. - Ze względu na charakter wydarzenia jest ono rozpatrywane przede wszystkim w kontekście korzeni, pochodzenia, etniczności czy też przynależności religijnej. Odwoła się do niego Miriam Synger, znana w mediach społecznościowych edukatorka działająca na profilu @jestem_zydowka. Spotkanie z nią rozpocznie sierpniowe wydarzenie. Podobne kwestie poruszy Maria Ka podczas koncertu "Di szajchesn" ("Połączenia"). Artystka śpiewa po polsku, po angielsku i w jidysz. Warto dodać, że ten ostatni język w jej twórczości jest żywy, aktualny i osadzony we współczesnych realiach - wyjaśnia A. Humeniuk.

W czasie wydarzenia zostanie otwarta wystawa Anny Rabbit, artystki o polsko-żydowsko-buriackich korzeniach, pochodzącej z Syberii. Radomska księgarnia Sonet we współpracy z księgarnią wydawnictwa Austeria Klezmerhojs zaprezentuje literaturę dotyczącą szeroko pojętej tożsamości.

Organizatorzy zapraszają również do wzięcia udziału w warsztatach. Warsztaty SNAPSHOT poprowadzą Helena Czernek i Aleksander Prugar z MI POLIN. Podczas warsztatów genealogicznych będzie można dowiedzieć się, od czego zacząć poszukiwania własnych przodków. Zapisy na stronie Resursy. Z kolei warsztaty fotograficzne będą inspirowane portretami wykonanymi przez pochodzącego z Radomia fotografa i pisarza Bernarda Gotfryda, który urodził się i spędził młodość przy ul. Wąskiej. Poprowadzi je Szymon Wykrota.

Wydarzenie organizowane jest w ramach przedsięwzięcia pn. "Stolica Kultury Mazowsza". Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Wracają Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..