Będą bronić lekcji religii

Katecheci z diecezji radomskiej wybierają się na protest przeciwko ograniczeniu lekcji religii w szkołach. Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej spotykają się z szerokim sprzeciwem biskupów, katechetów, wiernych i rodziców. Manifestacja odbędzie się w środę, 21 sierpnia. Początek o godzinie 13.00 na Placu Zamkowym.

Do jutrzejszej manifestacji odniósł się na antenie Radia Plus Radom biskup Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli. – Właściwie trzeba powiedzieć, że obserwujemy zamach na demokrację. Milionom ludzi wierzących w Boga, którzy są obywatelami tego państwa, płacą podatki, odbiera się prawo decydowania o kształcie szkoły, która nie jest szkołą laicką, ateistyczna, lecz publiczną. Dlatego jutrzejszy protest nie jest akcją jakiejś grupy zawodowej. Nie wolno tak myśleć. To jest protest poważnej części społeczeństwa, wobec zawłaszczenia polskiej szkoły – mówił ksiądz biskup. 

Skrytykował przy okazji pomysły, aby łączyć pierwszą klasę z trzecią, przygotowującą dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Mówi, że są to absolutnie pomysły niepedagogiczne, które pokazują pewne niezrozumienie ze strony tych, którzy powinni być specjalistami od edukacji. – Nie zapominajmy, że resort edukacji nie ma propozycji dla tych, którzy nie wierzą, bo nie ma lekcji etyki. Zaczynamy budować świat, gdzie nie ma dobra i zła. Trzeba więc protestować, bo co będzie z nami, bez Boga, zasad, etyki, dobra i zła oraz odpowiedzialności? - mówił bp Turzyński.

Również ks. Mariusz Chamerski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej zachęcił do udziału w demonstracji w obronie katechezy. – Jako wspólnota Kościoła, solidaryzujemy się z nauczycielami lekcji religii, którzy czują niepokój o swoją przyszłość – mówi duszpasterz. 

Dodaje, że nauczanie religii w szkołach jest również formowaniem młodych ludzi, służy kształtowaniu postaw człowieka wierzącego. To również zdobywanie wiedzy na temat kultury, której źródłem jest tradycja chrześcijańska. – Dzisiaj z wielką obawą patrzymy na różnego rodzaju propozycje, które przedkładane są dzieciom i młodzieży, niestety wykluczające wartości ponadczasowe, uniwersalne, na których była kształtowana historia i tradycja naszego kraju. Nie możemy zapomnieć, że hasło: „Bóg, Honor i Ojczyzna” przez wiele pokoleń kształtowało ducha młodzieży. Dotyczy to również tych, którzy stoją na straży polskiej granicy, którzy podejmują codzienną pracę o przyszłość naszego kraju. Zachęcam, aby włączyć się w poparcie dla nauczycieli religii, którzy podejmują różne formy obrony religii w naszych szkołach – powiedział ks. Mariusz Chamerski.

Do Warszawy wybiera się m.in. Agnieszka Miernik, katechetka ze Skarżyska-Kamiennej. Od kilkunastu lat uczy na różnych poziomach edukacyjnych i zastanawia się jak nad realizacją zajęć w przypadku łączenia np. klasy w przedziale 1-3 w szkole podstawowej. – Przecież jest to inny etap rozwoju dziecka, inne są przekazywane treści. Taką decyzję mogła podjąć tylko osoba, która nigdy nie pracowała w szkole – dodała A. Miernik.

– Czy resort edukacji ma na względzie dobro polskich dzieci i młodzieży? Priorytet obecnego rządu to tabletka „dzień po” już od 15. roku, aborcja do 12 tygodnia ciąży. I tu właśnie religia jest bardzo niewygodna, bo uczy szacunku do życia, od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci. Jeśli Polacy nie otrząsną się, to jeszcze zostanie wprowadzona eutanazja. Kwestia lekcji religii w szkole powinna być konsultowana w rodzicami. Dlatego jadę na protest, bo jestem to winna każdemu mojemu uczniowi oraz ich rodzicom – dodała katechetka ze Skarżyska-Kamiennej.

Przypomnijmy, że świeccy nauczyciele zapraszają na demonstrację w obronie katechezy. Protest odbędzie się w środę, 21 sierpnia w Warszawie. Manifestacja rozpocznie się o godz. 13.00 na Placu Zamkowym.

Rozporządzenie minister edukacji Barbary Nowackiej dotyczące lekcji religii zakłada, że od 1 września 2025 r. w publicznych szkołach religia będzie uczona w wymiarze tylko jednej godziny tygodniowo. W dodatku będzie to pierwsza lub ostatnia lekcja danego dnia. Możliwe będzie też łączenie w jedną grupę dzieci z klas z różnych roczników: klasy 1-3, 4-6 i 7-8.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..