Ojcowie pallotyni zapraszają na obchody 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej koło Końskich w diecezji radomskiej. Mszy św. w najbliższą sobotę 7 września będzie przewodniczył biskup Marek Solarczyk. Od ponad 60 lat miejscowy kościół zalicza się do diecezjalnych sanktuariów.
Na obchody zaprasza ks. Dariusz Zalewski SAC, który od 31 lipca 2024 roku jest kustoszem czarneckiego sanktuarium maryjnego. - Przed nami srebrny jubileusz - 25. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni, którą będziemy przeżywali w sobotę 7 września. Zapraszamy wszystkich parafian, sympatyków naszej świątyni, dobrodziejów i pielgrzymów na jubileusz. O godz. 11.30 rozpocznie się koncert uwielbienia, zaś o godz. 12 Mszy św. będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej wraz z Zarządem Prowincjalnym Prowincji Chrystusa Króla oraz zaproszonymi księżmi - mówi ks. Zalewski.
Początek kultu Matki Bożej w Czarnej datuje się na przełom XVI i XVII w., kiedy to - według podania - ludziom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytapianiu rudy żelaza ukazała się Maryja. W miejscu objawienia wybudowano kapliczkę i umieszczono w niej obraz. W latach 1763-1764 w Czarnej stanął mały kościółek, do którego przeniesiono obraz. Od 1919 r. Czarna jest parafią, a w 1930 r. konsekrowano w niej nowy, większy kościół. Biskup Jan Kanty Lorek zdecydował w 1963 r. o podniesieniu tego miejsca do rangi sanktuarium, którym od 1971 r. opiekują się księża pallotyni.
W październiku 1990 r. rozpoczęto trwającą 9 miesięcy nowennę, podczas której obraz Matki Bożej nawiedzał rodziny mieszkające w dekanacie koneckim. Zobowiązania duchowe i dziękczynienia odnotowano w „Księdze duchowych koron”, którą wręczono 4 czerwca 1991 r. Janowi Pawłowi II podczas jego pobytu w Radomiu, gdy pobłogosławił korony.
Koronacja cudownego obrazu odbyła się 5 września 1999 roku. W uroczystościach uczestniczyło ok. 120 kapłanów, kilkunastu biskupów oraz ponad 100 tys. wiernych. Przy dźwięku fanfar obraz ukoronowali prymas Polski kard. Józef Glemp z bp. Janem Chrapkiem, ówczesnym ordynariuszem radomskim i bp. Edwardem Materskim.