Warsztaty biblijne na Bałkanach zorganizowało Dzieło Biblijne św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej. W zajęciach uczestniczyły 52 osoby.
Pomysłodawcą warsztatów był ks. dr hab. Jacek Kucharski. Moderator dzieła opowiada, że spotkania rozpoczynały się od spraw fundamentalnych dotyczących kanonu biblijnego, natchnienia biblijnego oraz zgłębiania prawd, które – jak powiedział – przenosiły uczestników wydarzenia myślami i sercem do czasów Starego Testamentu. – Elementy biblijnej duchowości stały się koniecznością i potrzebą, aby jak najlepiej przeżyć ten wyjazd bałkański. Przyznam, że wróciłem bardzo ubogacony, bo zobaczyłem Kościół pełen nadziei. Mnóstwo młodych rodzin z dziećmi oraz młodzieży. Widziałem Kościół, który się modli – powiedział moderator dzieła biblijnego.
Wśród uczestników warsztatów była m.in. Izabela Marciniak ze Szkoły Biblijnej św. Hieronima. Od trzech lat jest jej słuchaczem. – Kiedyś czytałam Pismo Święte jak większość z nas. Ten wyjazd zmienił moją optykę pod kątem poznawania kart Biblii. Znając okoliczności, które towarzyszyły wielu wydarzeniom biblijnym, łatwiej jest rozumieć treść Pisma Świętego. Wyjazd był niesamowitym zastrzykiem wiedzy. Czytając teraz Biblię odnoszę wrażenie, że treści te mają zupełnie inny wydźwięk. Dzisiaj wiem, że nie znając historii, inaczej odbiera się słowo czytane – podkreśliła uczestniczka pielgrzymki.
Teresa Radosz reprezentuje Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea w Radomiu. Było to dla niej pierwsze zetknięcie się ze światem Biblii. – Nie ukrywam, że wyjazd rozbudził we mnie ciekawość i chęć uczestnictwa w Szkole Biblijnej. To są właśnie owoce tej pielgrzymki. To są duchowe owoce tego wyjazdu. Będę chciała dalej posmakować te treści. Chcę jeszcze bardziej pogłębić znajomość Pisma Świętego i dalej się rozwijać – zadeklarowała T. Radosz.
W ramach pobytu w Medjugorju uczestnicy warsztatów przeżywali – poza zajęciami warsztatowymi – Drogę Krzyżową na górze Kriżevac. Rozważali tajemnice radosne różańca w drodze na Górę Objawień Podbrdo. Uczestniczyli w międzynarodowej Mszy św. oraz adoracji eucharystycznej. Spotkali się też ze wspólnotą Cenacolo. Modlili się przy figurze Zmartwychwstałego Zbawiciela oraz przy figurze św. Leopolda Bogdana Mandicia - patrona spowiedników.
– Podczas pobytu w Medjugorju uczestnicy warsztatów mieli też czas na osobistą modlitwę i adorację. Wieczorami poza spacerami po ulicach, spotykali się w grupach, aby dyskutować na tematy biblijne. Historię Bałkanów wraz jej tradycjami przybliżał Dariusz Kleczaj, licencjonowany przewodnik po Bałkanach i pasjonat historii narodów byłej Jugosławii – powiedział ks. J. Kucharski.