Święto chleba w tym roku przebiega pod hasłem "Chleb od piekarza zdrowia przysparza". Na placu Corazziego w Radomiu przez 3 dni, od 6 do 8 września, będzie trwał festyn rodzinny. Będą kiermasze pieczywa i ciast, gry, zabawy i koncerty.
Wydarzenie połączone jest z obchodami 20. rocznicy reaktywowania Cechu Piekarzy i 40-lecia istnienia Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości. Z tej racji w Kamienicy Deskurów 6 września została otwarta wystawa "Rzemiosło wczoraj i dziś", a przy ul. Rwańskiej 25 odsłonięto tablicę pamiątkową.
- Zarząd naszego cechu postanowił umieścić pamiątkową tablicę w imieniu sióstr i braci cechowych w roku 20. rocznicy reaktywowania Cechu Piekarzy w Radomiu i w ramach rozpoczynającego się dzisiaj 26. Radomskiego Święta Chleba - mówił prezes Cechu Piekarzy Jarosław Gajda
J. Gajda wyjaśnił, że tablica znajduje się na kamienicy przy ul. Rwańskiej, ponieważ tu, na najstarszej ulicy w Radomiu przy dawnej Bramie Lubelskiej - jak podaje lustracja z 1789 roku - mieściła się piekarska cechowa ława, gdzie przechowywano cechowe statuty, księgę cechową i inne dokumenty oraz pieczęć. - To gdzieś tu odbywały się spotkania cechowej starszyzny, zwane schadzkami cechowymi, na których podejmowano ważne dla piekarskiej społeczności decyzje - mówi prezes cechu.
Tablica przypomina o czynach członków cechu. - Ówczesna brać cechowa uczestniczyła w pracach miejskiego samorządu, a zdarzało się nawet, że urząd burmistrza Radomia w drugiej połowie XVIII wieku pełnił wieloletni piekarski cechmistrz Franciszek Sowiński. Przyczynił się on nie tylko do rozwoju cechu, ale także jako burmistrz pomógł podźwignąć miasto z kryzysu gospodarczego. Członkowie cechu, w tym cechu piekarzy, byli w dawnych czasach zbrojnym pogotowiem obrony miasta. Ponosili koszty związane z utrzymaniem przypisanych im części miejskich murów obronnych, a w razie potrzeby stawali w szeregach obrońców. Swoistą kontynuacją tych tradycji jest ufundowana przez nasz cech replika XVII-wiecznej armaty, stojąca w miejscu dawnych murów obronnych przy ul. Wałowej, a także współczesna działalność Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, do którego należą również radomscy piekarze - wyjaśnia J. Gajda
Tablicę wraz z Jarosławem Gajdą odsłonili prezes Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu Jan Jaworski i wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.
- Odsłonięcie tej pamiątkowej tablicy i reaktywowanie Cechu Piekarzy w naszym mieście to dowód bardzo silnej obecności Cechu Piekarzy w Radomiu, nie tylko w aspekcie wynikającym z produkcji i sprzedaży pieczywa, ale jest on bardzo zaangażowany w życie społeczne, kulturalne i historyczne naszego miasta. Rozpoczynamy dzisiaj kolejne Radomskie Święto Chleba, które jest swoistym piknikiem dla całych rodzin. Życzę państwu samych sukcesów, ale przede wszystkim tego, żebyście pozostali w życiu społecznym, kulturalnym i historycznym miasta. Gratuluję wam - mówiła K. Kalinowska.
Tablicę poświęcił ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii pw. św. Wacława w Radomiu.
Program:
7 września
8 września