- Dzisiaj stajemy z trudem i owocem naszego życia - mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował 8 września Mszę św. polową w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Tego dnia odbyło się diecezjalne dziękczynienie za tegoroczne plony. Przed liturgią po okolicznych sołectwach przeszedł dożynkowy korowód z wieńcami na czele którego szedł kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios.
On też przywitał przybyłych na Eucharystię, która była sprawowana u podnóża 33-metrowej Golgoty, Martyrologium Narodu Polskiego. Ksiądz Stanios mówił, że dzisiaj u stóp Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, chcemy dziękować za owoc pracy rąk ludzkich, za chleb powszedni, który ubogaca nasze polskie stoły. - Łączy również nasze rodziny, we wspólnym budowaniu dobra i miłości, pokoju i solidarności. Dziękujemy za trud i pracę rolnika, za jego miłość do ziemi ojczystej - mówił kustosz miejscowego sanktuarium maryjnego. Przypomniał też, że tegoroczne dożynki są połączone z rocznicą koronacji obrazu MB Bolesnej, która odbyła się 17 lat temu.
Starostami dożynek byli: Monika Bado i Dominik Wolski. Starosta dożynek powiedział, że każdy z nas jest świadomy ciężkiej pracy i codziennej troski rolników oraz głębokiego przywiązania do narodowych tradycji. - Dzisiaj za ten chleb oraz ciężką pracę chcemy podziękować i prosić Boga, aby błogosławił nasz rolniczy los, los polskich rodzin i naszej ojczyzny. Chronił od wojny i budził do lepszego jutra, domu pachnącego chlebem miłości, jedności i solidarności ludzkiej - mówił D. Wolski.
Biskup Marek Solarczyk mówił, że zgromadziliśmy się, aby w tej uroczystości dożynkowej dziękować za trud, poświęcenie, szacunek, oddanie dla tego wszystkiego, co Bóg zawierza człowiekowi w ziemi i we wszelkich roślinach, i w tym wszystkim, co jest owocem ludzkiej pracy. - Każda Eucharystia jest w jakieś mierze taką uroczystością dożynkową, kiedy stajemy z trudem i owocem naszego życia wobec Tego, kto nam zawierza swoje dary i wobec Tego, kto wspiera nasz wysiłek. Dziękujemy za tegoroczne plony i wasze kochani rolnicy, gospodarze ziemi poświęcenie i oddanie. Zawierzamy te wszystkie intencje, które niesiecie w sobie i które w tak szczególny sposób wyrażają te dożynkowe chleby i wieńce - powiedział biskup radomski.
Przed ołtarzem polowym ustawiono kosze, które pomieściły ok. 200 bochenków chleba dla uczestników dożynek oraz kilkanaście wieńców z terenu gminy Pawłów. Przed liturgią odbył się korowód, w którym jechały traktory i maszyny rolnicze.
Gmina Pawłów jest jedną z najbardziej rolniczych wsi na północy województwa świętokrzyskiego. Wiele gospodarstw rolnych to nowoczesne przedsiębiorstwa produkujące żywność.