Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI
  • Patronaty

Najnowsze Wydania

  • GN 50/2025
    GN 50/2025 Dokument:(9523960,Przysypane perły, zapomniane diamenty)
  • Historia Kościoła (13) 01/2026
    Historia Kościoła (13) 01/2026 Dokument:(9518411,W listach (do) Jana Pawła II najważniejsze jest to…że w ogóle zostały napisane)
  • GN 49/2025
    GN 49/2025 Dokument:(9515780,Szlachetne ryby i morskie potwory)
  • Gość Extra 4/2025 (14)
    Gość Extra 4/2025 (14) Dokument:(9516809,Biblijna szkoła codzienności. Edytorial nowego wydania „Gościa Extra”)
  • GN 48/2025
    GN 48/2025 Dokument:(9507866,Metoda na życie)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → Krzyż to nasza siła

Krzyż to nasza siła przejdź do galerii

Biskup Marek Solarczyk wprowadził do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu relikwie drzewa Krzyża Świętego.

Relikwie Krzyża Świętego do świątyni wprowadził bp Marek Solarczyk.  
Relikwie Krzyża Świętego do świątyni wprowadził bp Marek Solarczyk.
Marta Deka /Foto Gość

Uroczyste wprowadzenie relikwii odbyło się 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk.

Proboszcz ks. Artur Gumiński przywołał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że "Miłości bez Krzyża nie znajdziecie, a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie". - Bogu niech będą dzięki za dar pamiątki krzyża, której stróżem, opiekunem i czcicielami staje się nasza wspólnota parafialna. Chciejmy przyjąć ten dar z miłością, bo miłość ten dar wyraża. Dziękujemy biskupowi Markowi za przekazanie nam tego daru. Dziękujemy kapłanom, którzy prowadzili rekolekcje w naszej parafii Jackowi Mizakowi, Michałowi Krawczykowi, Krzysztofowi Andasiowi, Danielowi Wiecheciowi - mówił ks. Gumiński.

W homilii bp Marek mówił, że kiedy dwa lata temu z diakonami sprawował Mszę św. na Świętym Krzyżu w Kaplicy Relikwii Krzyża Świętego i kiedy na koniec błogosławił ich relikwiarzem z relikwiami Krzyża Świętego, uświadomił sobie, że dotykamy krzyża, na którym umarł Pan Jezus i który obmyła Jego krew. - Tego krzyża, który niesie na sobie pył z drogi krzyżowej, na którym być może jest odcisk dłoni Szymona Cyrenejczka, a może but rzymskiego żołnierza, który przebijał ręce i nogi Pana. Nie chodzi o ilość porównań, ale chodzi o wiarę, że stajemy wobec tajemnicy Boga, który jest - mówił bp Marek.

Biskup Marek powiedział, że Pan Bóg wyraża swoje plany w zwyczajnych znakach. Półtora roku temu trafił do niego krzyż biskupi. Trzeba było go odnowić i przywrócić mu piękno. W czasie renowacji okazało się, że jest tam napis "Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa". - Został odnowiony. To jest wyjątkowy krzyż, bo jest w nim relikwia. Z jednej strony krzyża jest napis: "Biskup Piotr Gołębiowski 1924-1974", a z drugiej strony "biskup sandomierski". W tym roku 12 października przypada 100. rocznica święceń kapłańskich bp. Piotra Gołębiowskiego, dlatego poprosiłem kapłanów, byśmy przeżyli ten jubileusz jako rok naszego uświęcenia. W tym znaku zwyczajnego biskupiego krzyża Bóg zawarł tajemnicę swojej świętości, która przypomniała świadka wiary z naszej diecezji - mówił w homilii biskup radomski.

Przedstawiciele wspólnoty parafialnej podziękowali za dar relikwii Krzyża Świętego przekazany przez bp. Marka do świątyni. - Wierzymy, że ten dar będzie owocował w naszej wspólnocie parafialnej, w naszych rodzinach, sercach, że będzie uczyć nas mądrości krzyża. Przygotowywaliśmy się poprzez przeżyte rekolekcje w dniach poprzedzających dzisiejszą uroczystość. Usłyszeliśmy, że krzyż to nasza siła, której tak bardzo potrzeba na co dzień w naszym życiu, że krzyż to źródło wszelkich błogosławieństw. Posiadanie relikwii świętych to ogromne wyróżnienie, które zobowiązuje do głębszego umiłowania Boga i bliźniego, podejmowania na co dzień trudu zdobywania świętości swojego życia. Dlatego w każdy pierwszy piątek miesiąca będziemy mieli okazję rozwijać kult Krzyża Świętego, gdzie każdy będzie mógł u stóp Chrystusa ofiarować całe swoje życie - mówili przedstawiciele parafian.

Biskup Solarczyk na zakończenie Mszy św. podkreślił, że od dzisiaj wspólnota staje się strażnikiem pamięci sługi Bożego bp. Piotra. - Tajemnica krzyża jest tajemnicą dotknięcia Boga. Tak jakbyśmy brali za rękę kogoś kochanego, komu ufamy - mówił biskup radomski.

Po Eucharystii chór parafialny wykonał pieśń pasyjną.

« ‹ 1 › »
Relikwie Krzyża Świętego w radomskiej parafii

Foto Gość DODANE 15.09.2024 AKTUALIZACJA 15.09.2024

Relikwie Krzyża Świętego w radomskiej parafii

Biskup Marek Solarczyk wprowadził do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomiu relikwie drzewa Krzyża Świętego.  
oceń artykuł Pobieranie..

Marta Deka Marta Deka

|

GOSC.PL

publikacja 15.09.2024 10:28

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP MAREK SOLARCZYK
  • PARAFIA PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W RADOMIU
  • RELIKWIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Polecane w subskrypcji

  • Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
    • Temat Gościa
    • Marcin Jakimowicz
    Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
  • Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
    • Duchowość
    • Franciszek Kucharczak
    Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
  • Belgia nie odda rosyjskich miliardów
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Belgia nie odda rosyjskich miliardów
  • Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Czy wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny? Rozmowa z Janem Piekło
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X