Do końca grudnia Caritas Diecezji Radomskiej realizuje projekt Aktywni+. Program przeznaczony jest dla osób 60+. W czasie jego realizacji zostaną zorganizowane pikniki rodzinne, zajęcia z samoobrony, warsztaty międzypokoleniowe i kulinarne.
Caritas Diecezji Radomskiej pozyskała środki na aktywizację seniorów. Wsparcia udzieliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwocie ponad 240 tys. zł. - Caritas otrzymała dofinansowanie w ramach IV priorytetu: przygotowanie do starości. Służy temu wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych oraz kształtowanie postaw empatycznych wobec osób starszych. Istotne jest również upowszechnianie pozytywnego wizerunku osób w jesieni wieku oraz prowadzenie działań na rzecz ich bezpieczeństwa - wyjaśnia ks. Damian Drabikowski, dyrektor CDR.
Celem projektu Aktywni+ jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego, zachęcanie ich do aktywności i wspomagania tych, którzy są od nich mniej sprawni.
W ramach tego projektu seniorzy będą mogli uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, spotykać się z osobami młodszymi, wspierać potrzebujących i integrować się międzypokoleniowo. Będą też zachęcani do udziału w wolontariacie. Działania obejmują również pomoc osobom starszym wykluczonym cyfrowo, by zwiększyć ich umiejętności w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami oraz zapewnić im bezpieczne funkcjonowanie przy wykorzystywaniu współczesnych narzędzi cyfrowych.
- W czasie realizacji projektu zostaną zorganizowane dwa pikniki rodzinne, warsztaty międzypokoleniowe. Planujemy również zorganizowanie zajęć z samoobrony dla seniorów, aby mogli czuć się bezpiecznie w naszym środowisku. Przewidziane są także zajęcia i warsztaty kulinarne - wylicza ks. Drabikowski.
Program przeznaczony jest dla osób 60+. Zainteresowani uczestnictwem w projekcie muszą wypełnić kwestionariusz i zaakceptować regulamin uczestnictwa. Dokumenty przyjmowane są w siedzibie Caritas w Radomiu przy ulicy Kościelnej 5 oraz poprzez pocztę e-mail: radom@caritasradom.pl, a w szczególnych przypadkach poprzez wolontariuszy. Pierwszeństwo w udziale mają osoby najstarsze i samotne.