Restaurowane są trzy drewniane ołtarze z kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kazanowie - dwa XVIII-wieczne Ukrzyżowania Pana Jezusa i Matki Bożej oraz pochodzący z początku XVII wieku św. Antoniego Padewskiego.
Prace są prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. W pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki - Małgorzata Świeca-Dzierżak w odbiorze częściowym technicznym prac związanych z renowacją barokowych ołtarzy uczestniczyli: ks. Stanisław Rożej, proboszcz parafii w Nowym Kazanowie, Krzysztof Obratański, burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Anna Batorowska z tamtejszego urzędu i Emilia Górecka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.
- Prace są wsparte z Polskiego Ładu, z programu poświęconego renowacji zabytków. Gmina końskie była beneficjentem tego programu. My otrzymaliśmy pieniądze z celem ostatecznym, jakim było przekazanie tego wsparcia na rzecz parafii jako właściciela i dysponenta zabytku. Ołtarze zostały rozebrane, oczyszczone. Okazało się, że liczba warstw przemalowań była znaczna i czasem po odsłonięciu ich, wychodziły na jaw zaskakujące zmiany w kolorystyce, ale też w datowaniu. Pewne rzeczy są dla nas nowe i zaskakujące. Okazało się, że obraz św. Antoniego Padewskiego, który znajduje się w dedykowanej mu kaplicy, który był pierwotnie datowany na przełom XVII i XVIII wieku, jest o 100 lat starszy. Dzięki renowacji ołtarze odzyskają dawną świetność. Będą przez kolejne dziesięciolecia służyły i wiernym, i tym, którzy przywiązani są do sztuki polskiej, będą tam mieli dowód kunsztu naszych przodków - mówi Krzysztof Obratański.
Ks. Stanisław Rożej wyjaśnia, że pierwsza część prac konserwatorskich przy ołtarzach polegała na zdjęciu namalowań, poddani ich dezynfekcji i dezynsekcji, uzupełnieniu ubytków. - Chodzi o to, by je zabezpieczyć, tak by przetrwały następne kilkadziesiąt lat. Prace są zaawansowane. Zaczęto robić srebrzenia, złocenia i malowanie ołtarza Matki Bożej, czyli rozpoczęto estetyczną restaurację.
Odbiór całości prac przewidziany jest na koniec marca przyszłego roku.
Oprócz renowacji ołtarzy w świątyni wymieniane są też posadzki. - Nowe położyliśmy już w bocznych kaplicach św. Antoniego i św. Franciszka, a obecnie kładziemy je w prezbiterium i nawie głównej. Wykonane są z lokalnych bolechowickich kamieni z Chęcin i Morawicy - dodaje ks. Rożej. Wymiana posadzek, jak podkreśla, realizowana jest dzięki wielkiej ofiarności parafian.
Ołtarze zostały rozebrane i oczyszczone.