Msza św. była centralnym punktem 24. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył biskup Marek Solarczyk, duszpasterz szkół papieskich w Polsce. Temat wydarzenia, w którym udział wzięło prawie 7 tys. osób, nawiązywał do tegorocznego Dnia Papieskiego: "Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia".
W homilii bp Solarczyk mówił, że Jan Paweł II wciąż jest wzorem do naśladowania dla nauczycieli, rodziców i uczniów. – Ja go spotkałem tylko dwa razy, ale ten obraz bardzo mocno pozostał we mnie, jako świadectwo tego kim był. W mojej pamięci mocno zapisało się to, w jaki sposób Papież sprawował Msze Święte. I to ciągle budzi tęsknotę, mobilizuje do tego, by wciąż się starać być lepszym. I tego życzę młodym. Niech to, co usłyszą o świętym Janie Pawle II od tych, którzy go spotykali, budziło w nich tęsknotę i dopingowało do tego, by wciąż starać się, aby ich życie i wiara zawsze były piękne – mówił pasterz Kościoła radomskiego.
W pielgrzymce uczestniczył również ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", który przypomniał, że wydarzenie na Jasnej Górze jest przygotowaniem do Dnia Papieskiego.
– W zasadzie można powiedzieć, że liturgicznie rozpoczynamy ten czas właśnie tą pielgrzymką. Ona jest mocno złączona z tym wydarzeniem. Istniejemy tyle samo lat, po raz 24. odbywa się pielgrzymka i Dzień Papieski. Wzajemnie się wspieramy i mam nadzieję, że tym samym inspirujemy Kościół w Polsce, by nie zapominać ani o sobie, ani tym bardziej o nauczaniu tego świętego i wielkiego Papieża – powiedział ks. Kowalczyk.
Jednym z organizatorów pielgrzymki był Zbigniew Gumiński. On też był jednym z założycieli Rodziny Szkół Papieskich. Inicjatywa zrodziła się w Radomiu. – Pielgrzymka wpisuje się w organizację Dnia Papieskiego, ale przede wszystkim przypomina o przesłaniu, które zostawił nam Jan Paweł II. To jest szczególny rok, kiedy wspominamy Jana Pawła II, jako tego, który pokazał sens cierpienia. Pokazał to swoim życiem i swoimi publikacjami. Dokumentami o sensie i potrzebie cierpienia. One uczą nas procesu odchodzenia z tego świata – mówił Zbigniew Gumiński.
Uczniowie, którzy wzięli udział w pielgrzymce mówili, że pozwala ona nie tylko bliżej poznać miejsce, które ukochał Jan Paweł II, ale jest też pogłębieniem wiedzy o patronie. – Jesteśmy tutaj po to, aby pogłębić wiedzę o naszym patronie i przy okazji umocnić się w wierze – mówili.
W Polsce funkcjonuje ponad tysiąc placówek oświatowych różnego szczebla, którym patronuje papież Polak. Należący do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania patrona.