- Dzięki wam, możemy się rozwijać i nieść Ewangelię na cały świat - mówią stypendystki Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" z terenu diecezji radomskiej. 13 października pod hasłem "Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia" w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest kolejny Dzień Papieski.
Ksiądz Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zwrócił uwagę, że temat starości i cierpienia jest podejmowany przez organizatorów po raz pierwszy. Dodaje, że jest on niezwykle ważny i aktualny. Przypomniał również, że publiczne przeżywanie choroby a także starości, stały się jednymi z najbardziej zapamiętanych symboli pontyfikatu papieża Polaka. – Powiem szczerze, to temat bardzo trudny, bo doskonale wiemy, że cierpienie nas zamyka, izoluje, wstydzimy się go, czasem upokarza. Mamy również do czynienia z depresją i samotnością oraz cierpieniem spowodowanym przez konflikty wojenne. Papież o tym wszystkim mówił, ale jednocześnie kierował nasze spojrzenie w stronę Chrystusa, który cierpiał na krzyżu. Jan Paweł II mówił wprost, że dopiero w krzyżu można tak naprawdę odkryć sens. To wszystko Ojciec Święty włączył w historię miłości – powiedział ks. Kowalczyk.
Znakiem szczególnym Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniężna na rzecz Fundacji, pod opieką której jest obecnie ponad 2,1 tys. stypendystów w całej Polsce. Szacuje się, że ok. 13 tys. osób przeszło przez program stypendialny. – Spotykamy ich każdego dnia, ukończyli studia, podejmują wspaniałe inicjatywy. Widzimy stypendystów jak wspaniale się rozwijają, dlatego warto ich wspierać. Taki ukształtowany duchowo i intelektualnie człowiek staje się wielką wartością dla całego społeczeństwa. Jest mocny moralnie i duchowo. Potrzebni są nam ludzie, którzy będą liderami, będą potrafili udźwignąć odpowiedzialność i wziąć ją na swoje barki. Dlatego zachęcam wszystkich do budowania żywego pomnika Jana Pawła II – powiedział przewodniczący zarządu Fundacji.
Pieniądze pozyskane w ramach zbiórki, pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego dla młodych, zdolnych ludzi z małych miejscowości. W diecezji radomskiej ze wsparcia korzysta ok. 40 stypendystów. Wśród nich jest 16-letnia Aleksandra Piekielnik, która pochodzi z Żarnowa. Uczęszcza do drugiej klasy LO im. S. Żeromskiego w Opocznie. Stypendystką jest od stycznia 2023 roku. – Bardzo wszystkich zachęcam do wsparcia zbiórki. Każdy, kto ma ochotę i możliwość, niech tworzy żywy pomnik Jana Pawła II. Tę rodzinę tworzą wszyscy, którzy dokładają swoją cegiełkę i wspierają nas materialnie. Jesteśmy wdzięczni za każdy grosz. Dzięki wam, możemy się rozwijać i nieść Ewangelię na cały świat – powiedziała stypendystka z Żarnowa.
Z kolei Maja Czerwiec jest z parafii św. Kazimierza w Radomiu. Ze wsparcia fundacji korzysta od roku. – Mogę rozwijać swoją pasję, którą jest śpiew. Ponadto dajemy przykład wielu osobom, jak podążać szlakami naszego papieża Jana Pawła II. Bycie stypendystką to również świadectwo naszego życia – powiedziała licealistka z Radomia.
Natomiast Patrycja Miśkiewicz pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Stypendystką jest od marca 2024 roku. Na co dzień uczęszcza do LO Tadeusza Rejtana w Warszawie. Rok temu zaczęła prowadzić spotkania oazowe w rodzinnej parafii. – Po jakimś czasie dostałam propozycję, aby dołączyć do fundacji. To miejsce, gdzie poznaję wartość wspólnoty. Poznałam wielu wspaniałych ludzi i zbliżyłam się bardziej do Boga. Jestem dumna, że jestem stypendystką fundacji. Czuje również odpowiedzialność. To nie tylko wsparcie materialne, ale możliwość budowania żywego pomnika Jana Pawła II – podkreśliła.
Zofia Kosakowska ze wsparcia Fundacji korzysta od ponad roku. Chodzi do IV LO w Radomiu. Interesuje się jazdą konną, piłką nożną, siatkówką a nawet Formułą 1. – Fundacja to miejsce, gdzie mogę pobyć z osobami, które mnie wspierają. Jest to dobre uczucie. Uśmiech i dobre słowo to znak firmowy Fundacji. Nikt nie stawia granic, lecz otwiera horyzonty – powiedziała Z. Kosakowska.
W ubiegłym roku w ramach Dnia Papieskiego łącznie zebrano ponad 11 mln złotych. Datki zbierało ok. 10 tys. wolontariuszy. Zbiórka kościelna odbyła się także w środowiskach polonijnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Walii, Niemczech, Holandii, USA, Szwajcarii, Norwegii i Austrii.