Przepłynęli 9665 długości basenów przejdź do galerii

300 osób wzięło udział w V jubileuszowym Memoriale Sportowym Osób Niepełnosprawnych im. św. Jana Pawła II, który odbył się 23 października w Aquaparku Neptun Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu. Celem wydarzenia było przepłynięcie 9665 długości basenów oraz przebiegnięcie dystansów równych liczbie dni pontyfikatu papieża Polaka.

Pierwszym punktem wydarzenia była Msza Święta w kościele św. Stefana w Radomiu. Celebrowali ją m.in. ks. Damian Drabikowski i ks. Karol Piłat z radomskiej Caritas. W homilii ks. Piłat powiedział, że z radością gromadzimy się, aby uczestniczyć w Memoriale Sportowym poświęconym św. Janowi Pawłowi II. Dodał, że wydarzenie jest szczególne nie tylko z powodu jubileuszu, ale przede wszystkim dlatego, że łączy w duchu wspólnoty, sportu i wiary. – W sposób szczególny chcę dziś zwrócić się do was, drodzy uczestnicy, którzy poprzez sport i swoje świadectwo pokazujecie, że nie ma barier nie do pokonania, że mimo trudności, jakie każdego dnia pokonujecie, to wszystko nie ogranicza waszej godności ani wartości, którą wnosi każdy z was. Św. Jan Paweł II – patron dzisiejszego wydarzenia – przez całe swoje życie podkreślał znaczenie sportu, zwłaszcza dla pełnego rozwoju człowieka. Sport to ważny element ludzkiego życia, pomaga rozwijać nie tylko ciało, ale także ducha. Uczy dyscypliny, wytrwałości i szacunku dla drugiego człowieka – powiedział ks. Piłat.

Dodał, że Jan Paweł II bardzo często mówił o ludzkiej godności, którą każda osoba posiada niezależnie od swoich ograniczeń fizycznych. – W jednym ze swoich przemówień do osób niepełnosprawnych powiedział, że „każdy człowiek, bez względu na stan zdrowia, ma swoją niepowtarzalną wartość i godność. Nikt nie może być wykluczony ani zepchnięty na margines tylko dlatego, że jego ciało czy umysł są osłabione". Te słowa przypominają nam, że sport, w którym dziś bierzecie udział, jest czymś więcej niż rywalizacją. Jest świadectwem ludzkiej godności i wartości, którą każdy z Was niesie – podkreślił zastępca dyrektora radomskiej Caritas. 

Koordynatorką memoriału była Paulina Kuchcik, kierowniczka Centrum Nauki i Zabawy Bajka przy diecezjalnej Caritas. – Pragniemy pokazać, że bieganie i pływanie, jako dyscyplina sportowa, sprzyja rehabilitacji, rewalidacji i kompensacji osób niepełnosprawnych. Projekt jest nietypowym oddaniem hołdu osobie św. Jana Pawła II, któremu każdy człowiek, a szczególnie osoby niepełnosprawne, zawsze był bliski sercu, zaś sport był jego pasją i fascynacją – powiedziała P. Kuchcik.

Katarzyna Romanowska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza Jagiellończyka dodała, że memoriał jest formą upamiętnienia życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. – Każdy znał św. Jana Pawła II, jego autentyczną radość. Wiele jego słów pozostało w naszej pamięci. Wśród nich: „otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Był wzorem i nauczycielem. Kochał i szanował każdego człowieka. Uczył nas, jak otwierać swoje serca i nie bać się świętości – mówiła K. Romanowska. 

W wydarzeniu uczestniczył Michał Golc, paraolimpijczyk igrzysk w Tokio i Paryżu, multimedalista mistrzostw Europy i świata oraz rekordzista świata w pływaniu. – Sport był zawsze obecny w moim życiu. Na początku był to tylko element mojej rehabilitacji, dopiero później stało się to moją pasją. Dlatego zachęcam wszystkich do uprawiana sportu. Jest to cudowna przygoda, w której wiele można osiągnąć – przekonywał pływak.

Wśród uczestników zawodów byli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej specjalnych ośrodków. Piotr Podlasiński opiekował się dziećmi z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu. – Jesteśmy po raz trzeci, to frajda dla naszych dzieciaków i uczczenie osoby Jana Pawła II – powiedział opiekun grupy. Dzieci nie kryły radości z uczestnictwa w memoriale. – Jestem wielbicielem naszego papieża. To był jedyny Polak w historii papiestwa. Wybitna postać – przyznał 13-letni Mateusz Gutkowski.

List od Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, odczytała Agnieszka Stolarczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu. Marszałek Struzik przywołał słowa pochodzącego z Mazowsza siatkarza Arkadiusza Gołasia, że „każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości”. – Słowa te doskonale oddają charakter dzisiejszego pięknego przedsięwzięcia. To doskonała okazja, aby zobrazować, że sport nie zna barier, a aktywność fizyczna może być źródłem radości i spełnienia, niezależnie od sportowego doświadczenia czy stopnia zwinności. Panująca dziś atmosfera życzliwości i wzajemnego zrozumienia pomaga też w budowaniu trwałych i przyjaznych relacji społecznych. Wyrażanie swojego wnętrza poprzez sport posiada walory terapeutyczne oraz sprzyja umacnianiu poczucia własnej wartości. Udział w zawodach to również niezwykłe emocje i nauka szlachetnej rywalizacji. Uczestnicy oddadzą bowiem hołd św. Janowi Pawłowi II poprzez przepłynięcie 9665 długości basenów oraz przebiegnięcie dystansów równych liczbie dni pontyfikatu papieża Polaka – napisał marszałek Struzik.

Organizatorem była Caritas Diecezji Radomskiej, a patronat honorowy sprawował biskup Marek Solarczyk. Swój udział miała także Publiczna Szkoła Podstawowa numer 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu oraz parafia świętego Stefana w Radomiu. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz budżetu Miasta Radomia. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..