Upamiętnili ks. Włodzimierza Sedlaka

W Kozienicach odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Włodzimierza Sedlaka - twórcy polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.

Pomysłodawcami i fundatorami obelisku są Elżbieta i Jan Gajdowie, którzy przez 33 lata mieszkali w Stanach Zjednoczonych. Jej mąż był internowany w 1982 r. i oboje dostali bilet tylko w jedną stronę, bez możliwości powrotu do kraju. - W naszych sercach przed paroma laty powstało pragnienie, aby w naszym rodzinnym mieście upamiętnić niezwykłego ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, który miał wiele talentów, a nade wszystko to, że potrafił pokazać, że wiara i rozum nie wykluczają się lecz ubogacają - powiedziała Elżbieta Gajda. 

Przy obelisku, który znajduje się przy ulicy Wolności, stoi drewniany krzyż przywieziony z USA. 

W uroczystości uczestniczyli m.in. Joanna Kalisz-Półtorak, absolwentka filozofii przyrody ożywionej KUL na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej, profesor dr hab. Marian Wnuk z Wydziału Filozofii oraz dr hab. Józef Zon - emerytowany pracownik Instytutu Filozofii Przyrody KUL. Był adiunktem w Katedrze Biologii Teoretycznej KUL kierowanej przez ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.

Ksiądz prof. W. Sedlak stworzył koncepcję bioplazmy - piątego stanu materii obecnego jedynie w organizmach żywych, elektromagnetycznej natury życia oraz powstania życia przy istotnym udziale związków krzemu. Przez wiele lat żył i tworzył w Radomiu. Był prefektem, kaznodzieją, rekolekcjonistą.

Ks. Sedlak był członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Antropologicznego czy Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem 70-lecia Instytutu Geologicznego w Kielcach. W 1991 r. został honorowym obywatelem miast Skarżyska-Kamiennej i Radomia. Zmarł 17 lutego 1993 r. w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..