Kwesta na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego odbędzie się od 1 do 3 listopada. Dzięki uzyskanym środkom w 2025 zostanie poddany renowacji zabytkowy nagrobek ks. Justyna Łady. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zaprasza do kwestowania wszystkich chętnych.
Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego to najstarsza radomska nekropolia, jedna z najstarszych w Polsce. Została założona w 1812 roku. - Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu od 1995 roku organizuje kwesty na tym cmentarzu. Przez te 29 lat komitet zebrał ponad 800 tys. zł. Udało nam się dokonać renowacji 25 zabytkowych nagrobków - mówi Sławomir Adamiec ze SKOZCR w Radomiu
W 2025 roku zostanie poddany renowacji zabytkowy nagrobek ks. Justyna Łady, uczestnika powstania styczniowego.
- Nagrobek jest w bardzo złym stanie. Ma ponad 100 lat. Płyta pokrywająca grób jest bardzo mocno pochylona. To spowodowało, że pomnik nagrobny jest mocno odchylony. Na szczycie pomnika był krzyż. Pod wpływem przechylenia, spadł. Obecnie leży na płycie nagrobnej. Komitet postanowił, że w tym roku środki zebrane w czasie kwesty zostaną przeznaczone na renowację tego pomnika. Szacujemy, że koszt renowacji wraz z rozebraniem i ustabilizowanie fundamentów może przekroczyć 70 tys. zł. - wyjaśnia S. Adamiec.
Ks. Justyn Łada żył w latach 1817-1906. Pochodził z guberni siedleckiej. W 1840 roku został wyświęcony na kapłana w obrządku greckounickim. Pełnił swą posługę w Rejowcu, następnie w Kopyłowie w powiecie hrubieszowskim. W okresie powstania styczniowego włączył się w działania patriotyczne. Zbierał dla powstańców pieniądze, dostarczał im żywność, mundury, konie i amunicję. Utrzymywał stałe kontakty z dowódcami powstania. W tej działalności wspierała go jego córka Aleksandra, która była agentką powstania. Ks. Łada został aresztowany 8 grudnia 1864 r. Przebywał prawie półtora roku w więzieniach carskich. Zapłacił również grzywnę 200 rubli. Otrzymał dozór policyjny. W ramach prowadzonej walki z kościołem greckounickim, w roku 1874 został usunięty przez rosyjskie władze z probostwa w Kopyłowie.
- Razem z rodziną ks. Łada zamieszkał w Radomiu i pozostawał tu aż do swojej śmierci w dniu 27 lutego 1906 r. W Radomiu przez ponad 31 lat byt urzędnikiem w hipotece. Potajemnie odprawiał też Msze Święte dla unitów. Cieszył się szacunkiem i uznaniem wśród społeczności radomskiej, co potwierdza zachowana poświęcona mu tablica pamiątkowa w kościele bernardynów św. Katarzyny w Radomiu. To pokazuje, że był ważną postacią dla radomian - mówi S. Adamiec.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zaprasza do kwestowania wszystkich chętnych.
- Zapraszamy radomian, aby wspólnie kwestować na rzecz renowacji zabytkowej nekropoli radomskiej. Kwesta będzie się odbywała w dniach 1-3 listopada od 10.00 do 15.00. Każdy, kto przyjdzie, okaże dowód tożsamości, otrzyma puszkę i będzie mógł zbierać środki. Nasz cmentarz, dzięki wspólnemu wysiłkowi, przez ostatnie lata stał się nie tylko pięknym przykładem pamięci o bliskich zmarłych, ale również wspólnej troski o materialną i duchową wartość sztuki cmentarnej, czego świadectwem są między innymi wyniki dorocznych kwest - zaprasza S. Adamiec.