Mszy św. na cmentarzu komunalnym przy ul. Ofiar Firleja w Radomiu w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada przewodniczył bp Marek Solarczyk.
W uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada wspominamy tych, którzy - wypełniając w swoim życiu Bożą wolę - osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. - Msza św. jest celebrowana w Godzinie Miłosierdzia. Dzisiaj dotykamy tajemnicy Wszystkich Świętych, którzy trwają w tej świętości Boga na wieki. Wielu z nich przywołujemy po imieniu, prosimy o ich orędownictwo. Modląc się na cmentarzach, uświadamiamy sobie, że są tutaj ci, którzy nieśli takie pragnienia, doświadczenia i oddanie. Chociaż oficjalnie pewnie nie będą ogłoszeni świętymi, wierzymy i o to się modlimy, aby trwali na wieki w świętości Boga - mówił biskup radomski.
W homilii bp Solarczyk podkreślił, że kiedy dzisiaj przywołujemy tajemnicę Wszystkich Świętych, próbujemy odnieść się nie tylko do tego, co ludzkie, chociaż to jest piękne i ważne, ale dostrzec w tym to, co jest Boże, bo to jest zawsze blask świętości Boga. - On daje nam ten czas, doświadczenie, bogactwo, mądrość i dziękczynienie, bo w tym się zawiera właśnie wdzięczność, która nie jest tylko - przecież dobrze wiemy - prostym "dziękuję", ale takim swoistym testamentem, zobowiązaniem, potwierdzeniem i pragnieniem, że chcę w tym trwać - mówił bp Solarczyk.
Zaznaczył, że dzisiaj chcemy podziękować Panu Bogu za tajemnicę miłości. Ona ciągle jest potrzebna, daje siłę do tego, co przeżywamy. My się jej uczymy, za nią tęsknimy i chcemy ją ofiarować innym. - Te słowa, które dziś wyśpiewują zgromadzeni przed Bogiem, wierzymy, że są pieśnią, którą Bóg dzisiaj kieruje do nas, i którą my chcemy podjąć, i w której chcemy w tej Eucharystii nie tylko otworzyć okno do nieba, ale doświadczyć i przyjąć samego Chrystusa, który przychodzi, jest obecny, otula, wspiera i prowadzi. Niech ta uroczystość będzie umocnieniem dla nas, niech objawi to, co jest pięknem i mocą świętości naszych świętych patronów. Niech będzie również naszą gorliwością i oddaniem w modlitwie dla tych, których kochamy, których nosimy w naszej pamięci i w naszym sercu, prosząc, aby oni na wieki trwali w obecności, w miłości, w błogosławieństwie Boga - mówił bp Solarczyk.
Biskup Marek przypomniał, że od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za osobę zmarłą. Wystarczy nawiedzić cmentarz i wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu. Są nimi: przyjęcie Komunii św., odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu. - Stajemy się wtedy narzędziem Bożego miłosierdzia dla innych - mówił biskup radomski.
Cmentarz komunalny w Radomiu początkowo pełnił funkcję cmentarza wojennego i miejsca pamięci narodowej, gdyż w czasie wojny w jego miejscu Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje na ludności polskiej i żydowskiej, zabijając około 15 tys. osób. Miejsce mieszczące masowe mogiły zostało po wojnie uporządkowane i ustawiono na nim trzy krzyże upamiętniające ofiary.