W Radomiu powstała dziesiąta rada Rycerzy Kolumba - wspólnota mężczyzn, którzy poprzez podejmowanie dzieła charytatywne, mają stawać się lepszymi mężami i ojcami. Rada znajduje się przy parafii Opatrzności Bożej. Jej patronem został bł. Jerzy Popiełuszko.
Proboszczem parafii jest ks. Zdzisław Bochniak. Przyznał, że dla całej wspólnoty powstanie rady rycerskiej jest historyczną chwilą. – Mężczyznę w Kościele można porównać do śpiącego niedźwiedzia. Tym bardziej trzeba się cieszyć, że powstała kolejna grupa formacyjna skierowana właśnie do mężczyzn. Rycerze Kolumba są ciekawą propozycją. Idea ta zaczęła kiełkować w naszej wspólnocie jeszcze przed pandemią, dlatego dzisiaj dziękuję Bogu, że możemy mieć rycerzy w naszej parafii – powiedział ks. Bochniak.
Wielkim Rycerzem Rady przy parafii Opatrzności Bożej jest Stanisław Chrzanowski. Przypomniał, że sztandarowymi zasadami rycerskimi są miłość, miłosierdzie, braterstwo i jedność. – Dlatego wspieramy potrzebujących w miarę naszych możliwości. Nie ukrywam, że trudno jest zaangażować mężczyzn, szczególnie w środowisku miejskim. Dlatego tym bardziej się cieszymy, że udało się zawiązać radę parafialną. Aby powstała taka rada musi być co najmniej 20 osób. Wśród nas jest m.in. mechanik samochodowy, ogrodnik, prawnik czy instruktor nauki jazdy. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy – mówi brat Chrzanowski.
Jego zastępcą jest Maciej Łuczak. – W moim przypadku zdecydował przypadek. Kolega jest w zakonie, zaprosił mnie kiedyś i tak zostało to do dzisiaj. Być Rycerzem to znaczy pomagać bliźniemu, udzielać się w parafii. Byliśmy bardzo zaangażowani w pomoc powodzianom czy przygotowywanie paczek żywnościowych, które następnie wysyłaliśmy do Ukrainy – opowiada.
Jan Peas jest delegatem rejonowym Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej. Cieszył się, że udało się w ciągu roku powołać radę parafialną. – Patronem rady został bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To piękna inicjatywa, która wpisuje się w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Mam nadzieję, że ta rada będzie się wspaniale rozwijała. Obecnie w diecezji radomskiej mamy już ponad 40 rad rycerskich. To ponad tysiąc mężczyzn, którzy chcą działać w duchu naszych zasad: miłości, braterstwa, miłosierdzia i jedności – powiedział Rycerz Kolumba.
Założyciel Rycerzy Kolumba ks. Michael McGivney był amerykańskim kapłanem, który żył i pracował jako duszpasterz w USA w II połowie XIX wieku. Szeroko angażując świeckich w życie parafii, wyprzedził postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założył wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, która miała pomóc im zaangażować się w życie Kościoła oraz stawać się lepszymi mężami i ojcami. Mężczyźni mieli się w niej rozwijać, pielęgnując swoje życie rodzinne, praktykując wiarę katolicką, służąc swojej parafii i troszcząc się o najbardziej potrzebujących oraz o siebie wzajemnie. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.
W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 2006 roku i liczą 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie ponad 30 diecezji. Ich krajowym przełożonym, delegatem stanowym, jest Marek Ziętek, a duszpasterzem, kapelanem stanowym, jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.