W sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej w czwartek 7 listopada rozpoczęła się nowenna, która poprzedza przypadający 16 listopada odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Przed wizerunkiem maryjnym w tym czasie będą się modlić rycerze Kolumba, emeryci i renciści, niepełnosprawni, rodzice i harcerze.
Pierwszym przystankiem nowenny była modlitwa pracowników mediów w kaplicy MB Ostrobramskiej. Mszy Świętej dla ludzi mediów przewodniczył ks. Stanisław Piekielnik, dyrektor Radia Plus Radom. - Patrząc w twarz Matki Bożej, chcemy przypomnieć sobie, kto jest dla nas najważniejszy. Ona, aby stać się Matką Chrystusa, odłożyła swoje „ja” i przyjęła Bożą wolę. Tego chce nas Ona uczyć, o tym chce nam przypomnieć - mówił ks. Piekielnik, który jednocześnie przypomniał, że papież Franciszek w ostatniej swojej encyklice napisał, że Maryja patrzyła sercem. - Ona chce nas nauczyć tego samego. Zresztą Ojciec Święty Franciszek, pisząc list na Światowy Dzień Mediów w tym roku, też zwrócił nam uwagę, aby patrzeć sercem na otaczającą nas rzeczywistość - dodał.
Ks. Jerzy Karbownik, kustosz miejscowego sanktuarium maryjnego, poinformował, że w czasie nowenny oraz Dni Opieki przybywają przed maryjny obraz przedstawiciele różnych grup, stowarzyszeń i organizacji. W czasie konferencji prasowej kapłan omówił program najbliższych dni. 10 listopada o godz. 12.30 celebrowana będzie Msza Święta, w czasie której wierni będą się modlić za małżeństwa obchodzące jubileusz 25- i 50-lecia. Natomiast we wtorek 12 listopada ulicami miasta przejdzie Procesja Zawierzenia, którą poprowadzi bp Piotr Turzyński. 16 listopada odbędzie się odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Mszę o 12.30 będzie celebrował bp Marek Solarczyk. Po liturgii zostaną wręczone dyplomy i medale Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany. Tego dnia będzie obchodzona 10. rocznica nadania kościołowi sanktuaryjnemu tytułu bazyliki mniejszej. Natomiast 18 listopada nastąpi uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Carla Acutisa. Dokona tego bp Antoni Długosz.
Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej, które jest wierną kopią wileńskiego, powstało w 1986 roku z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego, wilnianina z pochodzenia. W dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Ukochał Ją i „zabrał w sercu” w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej wiedząc, że na Litwie zamknięto granice, kościoły są zamieniane na muzea czy magazyny - bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej.