Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej obchodzili 16 listopada doroczny odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Mszy Świętej w miejscowej bazylice mniejszej przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk. Po liturgii wręczono dyplomy i medale "Pani z Ostrej Bramy i Dziełu Miłosierdzia Oddany".
Witając wiernych kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego ks. Jerzy Karbownik mówił, że w święto Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, dziękujemy Bogu i Matce Najświętszej za opiekę i błogosławieństwo. - Dziś też dziękujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyróżnienie naszego kościoła i wyniesienie do godności bazyliki mniejszej w 10. rocznicę tego wydarzenia. To wyniesienie było docenieniem rozwoju charyzmatu miłosierdzia - mówił ks. Karbownik.
W homilii bp Solarczyk mówił, że przeżywając uroczystość odpustową, dziękując za wszelkie łaski, które wyprasza nam Matka Boża, chcemy też przyjąć dar Eucharystii, Bożego słowa, jako umocnienie dla nas, które płynie z tajemnicy Matki Miłosierdzia. Ona jest opiekunką tych wszystkich darów tajemnic, które my wyrażamy w określeniu miłości Boga. Niech czas odpustu, który jest wielkim orędziem o Bogu, który kocha, który wspiera, który umacnia, niech ożywi i sprawi, że będziemy z tą troską, tak jak Maryja, zgadzali się na to, że On jest i swoje dzieła realizuje - mówił pasterz Kościoła radomskiego.
Na zakończenie liturgii wręczono 5 medali „Dominae De Porta Aciali Operibusque Misericordiae Deditus”, czyli Pani z Ostrej Bramy i Dziełom Miłosierdzia Oddany. O zasługach wyróżnionych mówił ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, sekretarz Kapituły Ostrobramskiej. Przypomniał, że są dwa zasadnicze cele tego medalu: szerzenie kultu Matki Bożej Miłosierdzia i pełnienie różnych dzieł miłosierdzia.
- Do tej pory obdarowaliśmy tym medalem 53 laureatów. W ten sposób kapituła chce szerzyć cześć Matki Bożej i jednocześnie promować dzieła i tych, którzy włączają się czynnie w kult Matki Bożej i szerzą dzieła miłosierdzia w sposób często bardzo dyskretny. Te osoby chcemy niejako wydobyć i pokazać jako wzory do naśladowania - mówił ks. prof. Chmielewski.
Medale otrzymali: najstarszy chór kościelny w diecezji radomskiej Sursum Corda, działający przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej za wielokrotne uświetnianie uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej i szerzenie pobożności maryjnej przez artystyczny śpiew; Marian Motyl z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu, oddany kierowca śp. bp. Adama Odzimka i wytrwały pielgrzym na Jasną Górę za zaangażowanie w Parafialnym Zespole Caritas i liczne dzieła miłosierdzia oraz wielkie duchowe wsparcie kapłanów; Edward Pawlik z parafii św. Jana Nepomucena w Przysusze, znany patriota, literat, publicysta i społecznik za szerzenie czci Matki Bożej i św. Jana Pawła II za kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, młodzieży i dorosłych; Anna Ozga, parafianka przy bazylice mniejszej św. Kazimierza Królewicza w Radomiu za pełne oddania i bezinteresowne zaangażowanie od ponad 20 lat w parafialnym Klubie Seniora "Kazimierzówka" oraz Anna Bielecka, pielęgniarka oddziałowa na oddziale położniczo-ginekologicznym Powiatowego Szpitala im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej za organizowanie od 2017 roku godnych pochówków dzieci utraconych, wskutek poronienia oraz niesienie duchowego wsparcia i pociechy rodzicom po stracie ich maleństwa.
- Jestem bardzo dumna z tego wyróżnienia oraz wzruszona. Od 32 lat pracuję w oddziale położniczo-ginekologicznym i spotykam się z różnymi przypadkami. Nie są one związane tylko z radosnym momentem narodzin, ale i bólem z powodu utraty dziecka. W takich chwilach musimy szczególnie otoczyć opieką osoby, które przeżywają dramat. Pomagamy godnie pochować nienarodzone dziecko - powiedziała Anna Bielecka.
Kapituła Ostrobramska przy sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej przyznaje medal od 2014 roku. Medal jest wręczany duchownym i świeckim, którzy wyróżniają się szerzeniem czci dla Matki Bożej lub godnymi uznania dziełami miłosierdzia.
Wśród laureatów są między innymi: kard. Gerhard L. Müller, abp Wacław Depo, śp. abp Zygmunt Zimowski, bp Henryk Tomasik, siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus czy Parafialny Zespół Caritas w Zwoleniu.
W tym roku mija 29 lat od chwili ogłoszenia Matki Bożej Miłosierdzia patronką Skarżyska-Kamiennej. Dokonał tego św. Jan Paweł II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża-Polaka „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r.
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej powstało dzięki pierwszemu biskupowi radomskiemu Edwardowi Materskiemu, wilnianinowi z pochodzenia. W dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej.
Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych.