Czytelnia powstała przy Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Kościuszki 5A. Projekt został zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
W Budżecie Obywatelskim Mazowsza to mieszkańcy regionu decydują, które projekty będą zrealizowane zarówno w ich najbliższej okolicy, jak i w całym województwie. Jednym z zadań wybranych do realizacji w ramach ubiegłorocznej edycji BOM było utworzenie "Zielonej czytelni" w sąsiedztwie Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu. Inwestycja właśnie się zakończyła i od dziś z czytelni mogą korzystać mieszkańcy.
- Na budowę czytelni przekazaliśmy ponad 430 tys. zł. To zasługa mieszkańców Radomia, którzy oddali swoje głosy na ten projekt. Dzięki ich zaangażowaniu wspólnie dbamy o rozwój naszego regionu - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Pomysłodawcą i autorem projektu był Dawid Ruszczyk, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu. - Cieszymy się, że udało się zrealizować tę inwestycję. Chcieliśmy, żeby przy Bibliotece Pedagogicznej była zielona przestrzeń, gdzie można spędzić czas, poczytać książkę albo po prostu odpocząć - mówi D. Ruszczyk.
Nowa czytelnia jest wyposażona w ławki, leżaki, stoliki i hamaki. Są tam także stojaki na rowery, stoliki do gier planszowych z siedziskami, a także budka do wymiany książek i mobilny ekran kinowy z projektorem i nagłośnieniem. Teren jest oświetlony i monitorowany. Zostanie on wyposażony również w ekologiczną stację solarną, umożliwiającą ładowanie urządzeń mobilnych. Energia do jej zasilania pozyskiwana będzie z paneli fotowoltaicznych.
Tomasz Trela, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, podkreślił, że dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Mazowsza każdy mieszkaniec ma realną szansę zrealizować pomysł i zmienić swoje otoczenie. - Takie projekty jak "Zielona czytelnia" są inspiracją dla pozostałych samorządów, by angażować się w BOM i przy okazji aktywizować mieszkańców. Czytelnia nie musi być tylko miejscem, gdzie wypożyczamy lub oddajemy książki. Może służyć mieszkańcom do integracji i spotkań. Można tutaj przeprowadzić też lekcję mobilną, a w porozumieniu z nami, nawet używając naszych multimediów. Jestem przekonany, że "Zielona czytelnia" rozszerzy możliwości dydaktyczne naszych dwóch instytucji, czyli MSCDN i Biblioteki Pedagogicznej - mówi T. Trela.