W uroczystość Chrystusa Króla przypada 39. Światowy Dzień Młodzieży przeżywany w wymiarze diecezjalnym. Duszpasterstwo młodzieży zaprosiło młodych do wspólnego świętowania w dziewięciu rejonach duszpasterskich.
Spotkania młodych odbyły się pod hasłem: "Ci, co zaufali Panu, bez znużenia idą". - Decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym odbywa się w Niedzielę Chrystusa Króla. Ze względów duszpasterskich w diecezji organizowany jest w sobotę w dziewięciu rejonach. Są to spotkania, które przede wszystkim dają szansę, żeby młodzi byli ze sobą, żeby potwierdzili to, w jaki sposób przeżywają swoją wiarę, ale też spotkali tych, którzy - ufam - pokażą im, jak można tę wiarę przeżywać, bo tacy świadkowie, przewodnicy są niezwykle istotni. Papież w orędziu, odwołując się do słów proroka Izajasza, mówi o tych, którzy idą bez znużenia i są gotowi swoje życie przeżywać z oddaniem i pasją, ale w tym potrafią odczytać to, co płynie od Pana Boga. Ufam, że spotkania w dziewięciu rejonach będą pięknym czasem dla młodych - mówi bp Marek Solarczyk.
W Wyższym Seminarium Duchownym spotkali się młodzi z dekanatów radomskich. - Takie spotkania pokazują młodzieży, że nie są osamotnieni w wyznawaniu wiary, lecz jest więcej młodych, którzy podobnie myślą i przyznają się do Jezusa. One mają głęboki sens, ponieważ czasem brakuje im formacji. Tutaj mogą zobaczyć, że dobrze jest im przy Panu Bogu i wśród innych młodych, którzy wierzą - mówi ks. Krzysztof Kołtunowicz, wikariusz parafii św. Andrzeja Boboli w Małęczynie.
Podczas spotkania bp Solarczyk przybliżył orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży. Konferencję dla chłopców wygłosił ks. Krzysztof Zając, a dla dziewcząt s. Anita Łysiak ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Na zakończenie uczestnicy odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i adorowali Najświętszy Sakrament.
- Kiedy zastanawiałam się, czym się podzielić z młodymi, pomyślałam, że na dzisiejsze czasy potrzebne jest autentyczne świadectwo życia. Młodzi ludzie wyczują fałsz. Zostałam zapowiedziana, że pracowałam w policji. Chcę się z nimi podzielić tym, jak mi Pan Bóg towarzyszył w tych trudnych decyzjach, jak mi towarzyszy dzisiaj i jak moje życie się zmieniło. Teraz zmieniłam służbę w policji na służbę Panu Bogu. Wcześniejsza praca to było najtrudniejsze, a jednocześnie najgłębsze doświadczenie mojego życia. Korzystam teraz z tego w pracy z pacjentami, ponieważ pracuję w ośrodku rehabilitacji. Nie dziwi mnie żadna historia ludzka. To bardzo pomaga przyjąć, zaakceptować słabość swoją i innych - mówi s. Anita.
W spotkaniu uczestniczyła Daria Wójcik z parafii Małęczyn. - Uważam, że takie wydarzenia są potrzebne, bo możemy się spotkać z osobami, z którymi kiedyś byliśmy na oazie albo pielgrzymce. One nas łączą. Możemy też poznać nowych ludzi - przyznaje Daria.
Adam Niewola z parafii pw. Stefana, przy której działa drużyna harcerska, reprezentuje 7. drużynę radomską. - Uważam, że takie spotkania są potrzebne, ponieważ jednoczą młodzież w tych ciężkich czasach i można wynieść z nich coś wartościowego. Trzeba powiedzieć, że pewne wartości, które są bardzo ważne w życiu człowieka, teraz są niemodne i wielu młodych od nich odchodzi, woli iść na łatwiznę, zamiast dążyć do tego, co naprawdę ważne w życiu - przyznaje.
Spotkania w ramach 39. Światowego Dnia Młodzieży odbyły się w dziewięciu rejonach: w Wyższym Seminarium Duchownym Radomiu, w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą, w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie, w sanktuarium MB Wychowawczyni w Czarnej, w parafii pw. Świętej Trójcy w Starachowicach, w parafii pw. Świętej Rodziny w Kozienicach i parafii NMP Królowej Polski w Pionkach.