W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 29 listopada o 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Archeo - Świat". Na ekspozycji pokazane zostaną najbardziej ciekawe eksponaty pochodzące z muzealnej kolekcji.
Wystawa jest zaprojektowana tak, aby prowadzić zwiedzających przez fascynujący świat archeologii zaczynając od poznania podstawowych pojęć związanych z nauką, po prezentacje głównych okresów chronologicznych. Znajdą się na niej najciekawsze zabytki ze zbiorów muzeum ilustrujące kolejne etapy w dziejach ziemi radomskiej.
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, podczas konferencji prasowej przypomniał o programie Kulturalna Szkoła na Mazowszu, czyli programie Samorządu Województwa Mazowieckiego. - Program pozwala wszystkim uczniom na odwiedzanie naszego muzeum za symboliczną złotówkę. Nasze muzeum jest muzeum wielodziałowym, a to pozwala zaskakiwać odbiorców bardzo ciekawymi i atrakcyjnymi wystawami przygotowanymi przez poszczególne działy - wyjaśnia Leszek Ruszczyk.
Wicedyrektor Ilona Pulnar-Duszyk podkreśliła, że dzieci i dorośli poznają na wystawie fascynujący świat archeologii, czyli nauki która odsłania tajemnice przeszłości, pozwala lepiej zrozumieć, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. - Archeologia to swego rodzaju podróż w czasie, która sięga tysięcy lat wstecz, od prehistorycznych społeczności, przez wielkie cywilizacje starożytności, aż po bardziej współczesne epoki. Na wystawie pokazane zostaną najbardziej ciekawe eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego - mówi Ilona Pulnar-Duszyk.
Kuratorami wystawy są Dorota Pogodzińska i Paweł Cyganiewicz z Działu Archeologii.
- "Archeo - Świat" to wystawa, która ma celu przybliżenie archeologii jako fascynującej dziedziny nauki, która odpowiada nam na wiele pytań i pozwala nam zrozumieć, skąd jesteśmy, jak rozwijały się nasze cywilizacje i paradoksalnie, kim jesteśmy teraz. Archeologia od ponad dwóch pokoleń kojarzy się z przygodami Indiany Jonesa, pełnymi skarbów, tajemniczych komnat i świątyń, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo archeologia i odkrywanie przeszłości jest bardziej ekscytujące. Przygotowując wystawę, chcieliśmy pokazać archeologię jako naukę nie dla wąskiego grona odbiorców, ale w kolorowy i dostępny sposób dla wszystkich. Będzie też kącik przeznaczony dla najmłodszych, gdzie w formie zabawy i za pomocą warsztatów opowiemy o najważniejszych aspektach archeologii. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie uda się odczarować archeologię, może dla wielu nie będzie suchą nauką, ale stanie się pasją, a może nawet sposobem na życie - mówi Paweł Cyganiewicz.
Dorota Pogodzińska poinformowała, że dział archeologii ma dosyć sporo eksponatów. -Chcemy pokazać to, co najcenniejsze i najbardziej efektowne, a dzięki uprzejmości Instytutu Archeologii i Etnologii w Warszawie, który prowadzi badania w kopalni krzemienia czekoladowego w Orońsku, możemy pokazać materiały z badań, które są tam prowadzone od kilkunastu lat. Wystawę podzieliliśmy na cztery części. W pierwszej części mówimy o samej archeologii. Pozostałe części poświęcone są trzem najważniejszym epokom - kamienia, brązu i żelaza. W części poświęconej epoce kamienia pokażemy zabytki ze Zwolenia, czyli z naszego najstarszego stanowiska na ziemi radomskiej. Na wystawie pojawią się również skarby i znaleziska z epoki brązu z naszych rejonów. Naszą wędrówkę po pradziejach zakończymy epoką żelaza, w której zobaczymy bogactwo kultur i umiejętności, które posiadali ówcześni ludzie - mówiła Dorota Pogodzińska.
Wystawa czynna będzie do 30 czerwca 2025 roku.