Wymieniono dach w nawie główniej zabytkowego kościoła pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Błogiem Szlacheckim. To kolejny etap prac remontowo-konserwatorskich, które prowadzi miejscowa parafia. Koszt ostatniej inwestycji wyniósł ok. 1 mln zł.
W piątek 29 listopada, z udziałem służb konserwatorskich i nadzoru budowlanego, odbył się odbiór techniczny zrealizowanych prac. Bogdan Mincikiewicz z nadzoru konserwatorskiego i budowlanego poinformował, że w ostatnim czasie gruntowne prace zostały przeprowadzone na wieży świątyni. Wykonano roboty ciesielskie, położono blachę cynkowo-tytanową, zaś w nawie głównej wymieniono dach.
Udało się sprowadzić dachówkę, która kolorem nawiązuje do tych, które były wykonywane na przełomie XIX-XX wieku. - Wbrew pozorom, nie było to takie łatwe zadanie. Nowe pokrycie dachowe dosyć dobrze imituje stare. Przy obecnej technice produkcji dachówki jest to dosyć rzadko spotykane - powiedział B. Mincikiewicz.
Od 5 lat proboszczem parafii w Błogiem jest ks. Zenon Sala. W tym czasie udało się wyremontować część ogrodzenia cmentarnego, wikariat, salę parafialną oraz w części plebanię. Ponadto zostały odrestaurowane wszystkie drzwi zewnętrzne w kościele. - W tym roku podjęliśmy próbę wymiany dachu na świątyni. Były duże wątpliwości, czy uda się zrealizować te prace, bowiem brakowało pieniędzy. Udało się. Pokryliśmy blachą wieżę kościoła. Udało się również pokryć nową dachówką główną nawę. Już nie grozi nam zalanie obiektu sakralnego - opowiada ks. Sala.
Pieniądze na ten cel udało się zdobyć ze źródeł zewnętrznych, część środków - jako wkład własny - dołożyli parafianie oraz gmina Mniszków.
W drugiej połowie XV w. istniał we wsi Błogie drewniany kościół pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja. Przetrwał on prawie 400 lat. Obecna świątynia została zbudowana w II poł. XVIII w. staraniem cystersów z Sulejowa, dziedzica Dunina z Błogiego oraz ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Wrońskiego. W latach 1913-1914 obiekt rozbudowano. Prace polegały na dodaniu kaplicy od strony północnej, zakrystii od strony południowej oraz dwóch przęseł nawy, chóru i wieży od strony zachodniej. Kościół jest orientowany, murowany, wybudowany z cegły i kamienia. Świątynię dedykował bp Paweł Kubicki w 1919 roku.