W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbyły się obłóczyny. Alumni trzeciego roku po raz pierwszy założyli strój duchowny. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to patronalne święto Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. - Maryja jest dla nas wzorem czystości, służby, absolutnego oddania Panu Bogu. Dzisiaj w czułe ręce Matki Bożej powierzyliśmy w szczególny sposób dwóch alumnów Macieja i Mikołaja, którzy pierwszy raz włożyli poświęcone stroje duchowne. Od tej pory przez tych, który na nich patrzą, będą odbierani jako księża. To jest bardzo istotny moment identyfikacji z kapłaństwem, wyrażenie swojej gotowości na to, żeby oddać swoje życie Panu Bogu właśnie w posłudze kapłańskiej, ale również jest to bardzo ważne wydarzenie dla całej naszej wspólnoty seminaryjnej, dlatego że towarzyszą im koledzy ze starszych i młodszych lat. Pamiętamy w tym dniu również o tych, którzy systematycznie modlą się w intencji nowych powołań i w intencji naszej wspólnoty. Dziękując za ich obecność w naszym życiu, często niedostrzegalną obecność na modlitwie, powierzamy ich Panu Bogu - mówi ks. Marek Adamczyk, rektor WSD.
Mszy św. z obrzędami obłóczyn przewodniczył bp Piotr Turzyński.
W homilii bp Piotr odwołał się do słów, które wypowiadane są w czasie święceń kapłańskich: "Bóg, który rozpoczął w tobie dobre dzieło, niech sam go dokona w nadziei Jezusa Chrystusa". - To jest parafraza słów św. Pawła z Listu do Filipian. Ten tekst ma głęboką treść. Przede wszystkim w dzisiejszych czasach, kiedy mamy tyle pretensjonalizmu, wydaje nam się, że jesteśmy doskonali, bardzo ważne, żeby uzmysłowić sobie, że Bóg jest źródłem dobra. Każde dobro płynie od Niego - mówił bp Turzyński.
Biskup Piotr odniósł się do powołania. Powiedział, że myśl o tym, by iść za Chrystusem, służyć Mu, głosić Jego słowo, ofiarować Najświętszą Eucharystię przy ołtarzu, udzielać miłosierdzia w konfesjonale, pochodzi od Pana Boga. - On rozpoczyna dobry dzień, On porusza serce. Pan Bóg respektuje naszą wolność, naszą osobowość, indywidualność. Potrzeba zaufania Bogu, poddania się Jego kierownictwu, potrzeba zawierzenia - powiedział bp Turzyński.
- Prośmy dzisiaj Maryję, całą piękną, zanurzoną w Bogu, ufającą Bogu, pełną łaski, prośmy, by nam pomogła, aby to dobro, które jest w nas, nasze życie, nasze powołanie, aby to zostało dopełnione mocą Bożą za wstawiennictwem Tej, która ma moc niezwyciężoną - zakończył homilię bp Piotr.
Homilia bp. Piotra Turzyńskiego:
Gość RadomskiW tym roku prawo noszenia stroju duchownego otrzymało dwóch alumnów - Maciej Pachucy z parafii Chrystusa Króla w Radomiu i Mikołaj Operacz z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach.
- Dla mnie to szczególny dzień, długo na niego czekałem. Bardzo się cieszę, że Kościół dał mi sutannę, a ja - jak to wypowiadałem w modlitwie - chcę przez ten strój duchowny jeszcze bardziej gorliwie przygotowywać się do tego, żeby podjąć służbę w Kościele. Sutannę mam po to, żeby służyć - mówi al. Maciej.
- To jest wyjątkowy dla nas dzień, do którego przygotowywaliśmy się przez dłuższy czas, poprzez rozmowy z ojcem duchownym czy rekolekcje. Jest to dla nas zachęta do podjęcia tego szczególnego wyzwania w dzisiejszym świecie - wyzwania świadczenia o Chrystusie. Sutanna jest symbolem, że my inaczej patrzymy na ten świat, że wybraliśmy inne wartości i chcemy całkowicie poświęcić się. Wierzę, że to jest powołanie, którym Pan Bóg mnie obdarzył i zaprasza mnie na drogę kapłaństwa - powiedział al. Mikołaj.