Bp Solarczyk zawierzył miasto i diecezję Niepokalanej przejdź do galerii

Akt został wypowiedziany przed figurą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Wcześniej w kościele ojców bernardynów w Radomiu była celebrowana Msza święta.

Witając zgromadzonych, biskup Marek Solarczyk mówił, że dzisiaj przypominamy i rozważamy tajemnicę o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w 170. rocznicę ogłoszenia tego dogmatu. - Dziękujemy też za Jej opiekę i stajemy z ufnością wobec Niej, prosząc, aby wstawiała się za nami u Boga i aby była nauczycielką wiary i życia dla nas - mówił biskup radomski. 

Z kolei o. Juniper Ostrowski, gwardian radomskich bernardynów, podziękował biskupowi M. Solarczykowi za zawierzenie miasta i diecezji radomskiej Maryi Niepokalanej. - Pragnę również prosić Jego Ekscelencję, aby podczas tej Mszy św. objął szczególną intencją wszystkich tych, którzy zostali zawierzeni Matce Bożej Niepokalanej przy Jej figurze - powiedział o. Ostrowski. 

W homilii bp Solarczyk zachęcał, abyśmy z wrażliwością i ufnością przyjęli tajemnicę Niepokalanego Poczęcia oraz pielęgnowali swoją wiarę. Mówił, że każdy z nas w tym okresie potrzebuje pokoju serca. - Zanieśmy do Boga nasze modlitwy. Prośmy Maryję, aby pomogła nam przyjąć Boże słowo - mówił pasterz Kościoła radomskiego. 

Przed liturgią został odmówiony został akt zawierzenia miasta i diecezji Niepokalanej. Modlitwę odmówił bp Solarczyk. - Maryjo, jest to miejsce Twojego szczególnego wsparcia i orędownictwa. Z tą nadzieją, w tym dniu wypowiadamy te słowa. Matko Chrystusa i Matko Kościoła, stajemy przed Tobą z naszą miłością i wdzięcznością. Pragniemy razem z Tobą wielbić Boga za wielkie rzeczy, które Tobie uczynił a przez Ciebie czyni światu i każdemu z nas - modlił się bp Solarczyk.

W modlitwie zawierzenia Maryi Niepokalanej zostali poleceni: Radom i diecezja, wszystkie rodziny, ojczyzna, rządzący, władze samorządowe Radomia, duchowieństwo, seminarium duchowne, media katolickie, organizacje i stowarzyszenia katolickie oraz uczelnie i szkoły, szpitale, służba zdrowia, pracujący i bezrobotni, przeżywający trudności materialne, alkoholicy czy więźniowie.

Nabożeństwo zawierzenia miasta i diecezji odbywa się w Radomiu każdego roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP przy figurze Maryi Niepokalanej, która znajduje się przed klasztorem ojców bernardynów. Radomska figura została poświęcona 13 czerwca 1858 roku i jest uznawana za drugą na świecie, wystawioną po ogłoszeniu przez papieża Piusa IX w 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (pierwszą jest „La Colonna dell’Immacolata Concezione” z roku 1857, która znajduje się na Placu Hiszpańskim w Rzymie).

Fundatorem figury był radomian Antoni Plewiński. Historia kultu Niepokalanego Poczęcia u radomskich bernardynów sięga 1740 roku, kiedy to powstało Bractwo Niepokalanego Poczęcia.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, oraz o. Juniper Ostrowski, gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Radomiu.

Klasztor bernardynów jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Radomia. Znajduje się również na liście pomników historii. Klasztor jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej, która zbudowana została w XV.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..