Wernisaż wystawy "Boże Narodzenie" odbył się w niedzielę 8 grudnia w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Placówka jest oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej.
Pierwsza część wystawy dotyczy Adwentu i zwyczajów związanych z tym okresem m.in. chodzenia z ligawą. Zwiedzający mają również możliwość bliższego poznania postaci biskupa św. Mikołaja. Mogą również poznać tajniki produkcji opłatka, zwyczaje związane z choinką i Wigilią oraz dowiedzieć się, jaką symbolikę mają szopki oraz zwyczaj kolędowania.
- Druga niedziela Adwentu to dobry moment, aby przybliżyć nie tylko okres Adwentu, ale również Bożego Narodzenia. Wystawa składa się z kilku etapów, aby pokazać okres przedświąteczny, a następnie Bożego Narodzenia. To doskonały moment, aby pokazać tradycje, które były obecne na polskiej wsi. Adwent to taki radosny czas w życiu człowieka, który oczekuje narodzin Chrystusa. Ten czas budzi w nas nadzieję lepszego życia. To wszystko możemy zobaczyć właśnie na tej ekspozycji - mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
O tradycjach i zwyczajach opowiadały kuratorki wystawy Katarzyna Bochyńska-Wojdył i Justyna Plaskota. - Na wystawie prezentujemy zbiory Muzeum Wsi Radomskiej oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Mamy też obiekty wypożyczone z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Najbardziej bliski mojemu sercu fragment wystawy dotyczy prezentacji wigilijnego stołu w aranżacji wiejskiej chałupy. Zaprezentowaliśmy potrawy, które spożywano podczas Wigilii - poinformowała Justyna Plaskota. Dodała, że 14 grudnia odbędą się rodzinne warsztaty rodzinne, na których będą wykonywane ozdoby choinkowe.
Wernisaż wystawy rozpoczął się koncertem kolęd w wykonaniu Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył - sopran, oraz Rafała Hołuba - fortepian.