W kościele św. Doroty z Wolanowa na terenie Muzeum Wsi Radomskiej do 26 stycznia można oglądać wyjątkową szopkę wykonaną przez twórców ludowych i pracowników muzeum.
Radomska szopka w Muzeum Wsi Radomskiej została zaprezentowana po raz pierwszy w ubiegłym roku. Znalazły się w niej wówczas drewniane figury Świętej Rodziny, aniołów, Trzech Króli, dwóch pastuszków, owieczki, wołu oraz osła.
W tym roku ekspozycja jest bardziej rozbudowana. Została wzbogacona o sceny z życia codziennego. Pojawiły się figury ludzi, wykonujących codzienne zajęcia, co pozwoli odwiedzającym lepiej zrozumieć kontekst kulturowy oraz obyczajowość dawnej wsi. Sceny rodzajowe przedstawiają: młóckę cepami, zakochaną parę, kobietę z kądzielą, kobietę z kołyską, św. lzydora Oracza, kosiarza, tańczące pary czy kapelę wiejską.
Jak mówiono podczas inauguracji Radomskiej Szopki, połączenie tych wątków - świętych i świeckich - stanowi charakterystyczną cechę polskiej tradycji szopkarskiej.
- To druga edycja naszej Radomskiej Szopki. W tym roku wzbogaciliśmy ją. Pojawiły się rzeźby zarówno drewniane jak i ceramiczne, których w roku ubiegłym nie było. Narodziny Pana Jezusa to wielkie szczęście dla świata. W życiu człowieka są dni dobre, ale też smutne, tragiczne, stąd pojawiają się takie rzeźby jak kostucha, armata. Ta szopka daje czas na refleksję, jak mija nasze życie od narodzin do śmierci. Zachęcam państwa, byście odwiedzili nasz skansen. Pochylili się przy Świętej Rodzinie, ale również przemyśleli, jak wygląda nasze życie na co dzień - zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
Szopka znajduje się w prezbiterium kościoła. Inauguracja odbyła się 15 grudnia. Podczas uroczystości wystąpił Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Radomiu.
W tegorocznej Radomskiej szopce prezentowane są prace twórców ludowych z regionu radomskiego, reprezentujących różne dziedziny sztuki ludowej. Znajdują się w niej zarówno rzeźby w drewnie, rzeźby w glinie, jak i wyroby plecionkarskie.
Rzeźby w glinie wykonali: Jarostaw Rodak z Rędocina - zakochana para, kobieta z kądzielą oraz kobieta z kołyską, Radosław Koniarz z Malcówki - młocka z cepami, śmierć, Tomasz Skiba z lłży - wojna, orka.
Twórcami rzeźb w drewnie są: Janusz Ostrowski z Janikowa - sielanka, tańczący, kapela, Jacek Pożyczka z Radomia - siewce, Andrzej Sławiński z Wierzchowin - kosiarz.
Ponadto pracownice Muzeum Wsi Radomskiej Ewa Kubrycht i Justyna Zawisza, wykonały anioły i gwiazdy ze słomy, a Kinga Szewczyk stworzyła anioła z gliny.
Stajenkę wykonał Grzegorz Wojtysiak - pracownik działu Architektury Ludowej.
Twórcy ludowi Wiesław Choluj i Grzegorz Gordat przygotowali ekrany z wikliny, na których zostały zawieszone słomiane ozdoby.
W 2023 roku Jacek Pożyczka wykonał Matkę Bożą, św. Józefa, Dzieciątko Jezus, żłóbek i gwiazdę betlejemską, Adam Sobień - Trzech Króli, anioły, a Józef Kondeja - dwóch pastuszków i zwierzęta.