Taki jest tytuł książki Karoliny Podlewskiej, doktora nauk społecznych i byłego pracownika Centrum Myśli Jana Pawła II. Prezentacja publikacji odbyła się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Wolontariatu w Radomiu. W spotkaniu uczestniczył ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Dr Karolina Podlewska przekonywała, że dzisiaj istnieje ogromna potrzeba, aby zastanowić się, czym jest dziedzictwo Jana Pawła II i co dziś jest istotne z jego nauczania dla nas samych. – To znaczy, co chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Dlatego musimy wrócić do źródła – podkreśliła autorka książki.
Przyznała, że zbierając materiały do publikacji, poznawała postać papieża Polaka przez pryzmat osób, które na przestrzeni ostatnich lat brały udział w różnych badaniach opinii publicznej, prowadząc wywiady z ekspertami oraz ze świadkami pontyfikatu Jana Pawła II. – Dlatego ta książka nie jest o papieżu, ale jest jego odbiciem w każdym z nas. I myślę, że jest to dobra taka perspektywa, że bardzo często wskazujemy na Jana Pawła II i na jego dziedzictwo, a nie zauważamy, że te treści są już w nas. My już je realizujemy, rozwijamy, być może czasami się z nimi kłócimy, kwestionujemy, ale to jest ważne, żeby zobaczyć co już jest, bo mam wrażenie, że dyskusja bardzo często wciąż odbywa się na zasadzie, co jeszcze możemy zrobić, jak spopularyzować tę postać – przekonywała dr Podlewska.
Odnosząc się do zbliżającej się 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II powiedziała, że ostatnie dwie dekady nie były czasem straconym. – Można wciąż usłyszeć, że przespaliśmy ten czas, że gdzieś zgubiliśmy po drodze papieskie nauczanie. Tak to prawda, możemy mieć pewien niedosyt. Posługujemy się też prostymi sformułowaniami, że papież był wielki, że jego nauczanie jest ważne, a czasem nie potrafimy odnieść tego do faktów. Oczywiście, że w pewien sposób musimy to zaakceptować. Nie każdy będzie miał akademicką wiedzę o Janie Pawle II. Myślę, że ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie wskazać wartości ważne dla Jana Pawła II i jakie mamy pomysły, żeby te wartości zachować. W jaki sposób rozmawiać o rzeczach dla nas ważnych, o wartościach, żeby dogadać się z osobami, które myślą inaczej. To jest bardzo aktualne wyzwanie dzisiaj – mówiła.
Zachęciła, aby promować dziedzictwo Jana Pawła II. – Tak jak powiedziałam, książka nie jest bezpośrednio o papieżu, jest bardziej o nas, bo my jesteśmy nośnikami tego dziedzictwa. Warto spojrzeć tu z perspektywy innych. Uważam, że koniecznością naukową jest to, by pokazać też osoby, które być może dzisiaj nie nazywają się dziedzicami Jana Pawła II – zauważyła dr Karolina Podlewska.
Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk wyraził opinię, że Jan Paweł II – przynajmniej dla pokolenia dojrzałego i starszego oraz dla świata – był postacią planetarną. – Owszem, nie wszyscy się z nim zgadzali w niektórych kwestiach, natomiast wszyscy go słuchali. Był autorytetem nie tylko dla Kościoła katolickiego, nie tylko dla chrześcijaństwa, ale także dla świata i to autorytetem niezwykle cenionym. Teraz z punktu widzenia Polski, co zresztą widziałem wielokrotnie w różnych miejscach na świecie, papież Polak rzeczywiście wyniósł polskość do takiego planetarnego globalnego świata i to w dodatku w randze świętości – powiedział ks. Kowalczyk.
Jego zdaniem, nie ulega żadnej wątpliwości, że Jan Paweł II wiele zrobił dla naszego kraju nie tylko jako papież, następca Świętego Piotra, ale także jako patriota. Mówił, że jego patriotyzm był niesamowity. – On zawsze mówił o tym, co dla nas jest ważne, święte i dobre. Wszystko dla naszego rozwoju. Przy tym był znakomitym przykładem posłuszeństwa woli Bożej – powiedział przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W spotkaniu uczestniczyła Paulina Skórnicka, która jest katechetką w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Radomiu. Przyznała, że z zainteresowaniem zapoznała się z definicją dziedzictwa. – Bardziej słowo to w kontekście Jana Pawła II kojarzyło mi się z przekazem nauczania papieskiego. Bardzo podobało mi się podkreślenie, że nie jest to coś statycznego, ale coś, co w nas powinno pracować. To my sami jesteśmy odpowiedzialni za przekazywanie tego dziedzictwa – zauważyła uczestniczka spotkania. Dodała też, że temat wokół Jana Pawła II i jego dziedzictwa jest jej szczególnie bliski poprzez współpracę z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Mówiła, że każdy może w nauczaniu Karola Wojtyły może znaleźć coś dla siebie, aby następnie kierować się tym w codziennym życiu.
Spotkanie promujące publikację było ostatnim w ramach realizowanego projektu „Festiwal JPII”. Pieniądze na jego realizację pochodziły z Budżetu Obywatelskiego Radomia. – Cieszę się bardzo, bo spotkanie stało się niesamowitą dyskusją na temat inspiracji, jakie po 20 latach od śmierci, daje nauczanie Jana Pawła II, inspiracji na temat dziedzictwa, pochylenia się na tym, co tak naprawdę zostało w nas – w pokoleniu, które jeszcze pamięta Jana Pawła II – mówił Michał Podlewski, organizator wydarzenia.
– Dzisiaj stoimy przed pytaniem, w jaki sposób powinniśmy przekazywać naszym dzieciom, kolejnym pokoleniom i jak walczyć o to, aby wizerunek Ojca Świętego i jego nauczanie zostało, było żywe – zakończył M. Podlewski.
Spotkanie prowadził Wojciech Sałek z Radia Plus Radom.