Bp Marek Solarczyk wprowadził 5 stycznia relikwie św. Jana Pawła II do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie. Przy okazji została odczytana uchwała miejscowych radnych w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem Świętego Jana Pawła II - Pielgrzyma Nadziei. Z kolei mieszkańcy napisali "List Nadziei" do przyszłych pokoleń, który zostanie umieszczony w kapsule czasu.
Za wprowadzenie relikwii pierwszego stopnia (kropla krwi) do magnuszewskiej świątyni podziękowała w imieniu całej parafii rodzina Edyty i Sebastiana Supłów. Mówili, że ten szczególny moment zapisze się nie tylko w naszych sercach, ale także na kartach historii parafii. Przypomnieli słowa Jana Pawła II, który mówił, że rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu. – Stojąc dzisiaj przed jego świętymi relikwiami, mamy świadomość ogromnej wartości tych słów i odpowiedzialności jaka spoczywa na rodzinach. Pragniemy zapewnić, że będziemy czerpać z jego nauki i gorliwie wypełniać jego duchowy testament, budując w ten sposób fundamenty dla trwałych, silnych i świętych rodzin. Miłość małżeńska jest szczególną próbą całego życia. Nie wtedy jest wielka i prawdziwa, kiedy zdaje się być łatwa i przyjemna, ale wtedy, gdy potwierdza się w trudach życia. Rodzina Bogiem silna to również rodzina zjednoczona w modlitwie. Poprzez modlitwę we wspólnocie rodzin zapraszamy Chrystusa, aby był pośród nas, małżonków, rodziców i dzieci – mówili małżonkowie.
W dalszej przemowie zwrócili uwagę, że dzisiejsza uroczystość nie miałaby miejsca, gdyby nie miłość rodzinna przodków Karola Wojtyły. – Dzięki rodzinie Kaczorowskich możemy cieszyć się dzisiaj obecnością relikwii ukochanego Ojca Świętego. Można by rzec, nie byłoby św. Jana Pawła II, gdyby nie jego przodkowie. Stąd wyrósł w Bożych planach i tu powrócił poprzez relikwie swojej krwi – mówili.
W homilii bp Solarczyk nawiązał do przodków Karola Wojtyły, którzy pochodzili z Magnuszewa. – To jest wyjątkowy znak i potwierdzenie tajemnicy Bożych planów, że ona jest wpisana w nasze życie – powiedział pasterz Kościoła radomskiego. Dalej nawiązał do spotkania z papieżem Polakiem. Było to w 1991 roku. Jako diakon służył w czasie Mszy św., którą celebrował Jan Paweł II. – Sposób, jaki sprawował on liturgię, był pociągający i jednocześnie inspirujący. Przychodziły myśli, aby nie kończył tej celebry, bo otwierało się wówczas niebo. I człowiek tęskni za tym, żeby tego doświadczać ponownie. Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II przynosi obfite owoce – mówił bp Solarczyk.
Następnie poświęcił obraz Jana Pawła II, który znajduje się w prezbiterium nad wejściem do zakrystii. – Moi drodzy, niech duchowe, ale i ludzkie owoce naszej dzisiejszej uroczystości sprawią, że w naszym życiu będzie i blask nadziei, miłości, wiary. Niech Bóg nam błogosławi – modlił się biskup radomski.
Na koniec głos zabrał ks. Krzysztof Dukielski, proboszcz magnuszewskiej parafii. Wyraził wdzięczność za podjęcie inicjatywy związanej z Rokiem Św. Jana Pawła II. Dodał też, że parafia w 2027 roku będzie obchodziła 650–lecie istnienia. – I chcemy przygotowywać się do tego wydarzenia. Najpierw w ramach wspomnianego czasu. Dobrze wiemy, jak wiele zależy od przodków, od wychowania. Przecież stąd pochodził pradziadek Karola Wojtyły. Tutaj pogłębiał swoją wiarę. My dzisiaj otwieramy ten czas przygotowania, uwielbienia Boga razem z tobą, księże biskupie Marku, który wprowadzasz relikwie krwi Ojca Świętego. Prosimy też o modlitwę właśnie za nas, żebyśmy tego czasu łaski, czasu nawiedzenia nie zmarnowali, ale z taką radością i entuzjazmem nieśli całe to dziedzictwo 650 lat, ale też dziedzictwo św. Jana Pawła II – mówił ks. Dukielski.
Po liturgii burmistrz Magnuszewa Wojciech Wachnik uzasadnił ustanowienie roku 2025 Rokiem Świętego Jana Pawła – Pielgrzyma Nadziei. Podkreślił, że papież Polak, zwany również jako Pielgrzym Nadziei, pozostawił niezatarte ślady w naszej historii. Samorządowiec zwrócił uwagę, że ziemia magnuszewska ma swoje szczególne miejsce w tej historii. Bowiem pradziadek papieża, ze strony matki, Mikołaj Kaczorowski, pochodził z Magnuszewa. Pracował on w dobrach należących do hrabiów Zamojskich, jednej z najbardziej wpływowych rodzin magnackich w Polsce. Związek Mikołaja Kaczorowskiego z rodem Zamojskich uznaje się jako element wspólnej historii, która wzniosła ponad pokolenia granicę i ma znaczenie dla całej wspólnoty gminnej. Dodał, że fundatorem kościoła w Magnuszewie, wzniesionego w latach 1786–1787 była Konstancja z Czartoryskich Zamojska.
– Wprowadzenie do naszego kościoła relikwii świętego Jana Pawła II, stwarza okazję do uczczenia tej więzi historycznej i duchowej a organizacja różnego rodzaju wydarzeń w ciągu roku ma na celu zachowanie utrwalenie pamięci tej szczególnej więzi i promowanie wartości, które św. Jan Paweł II wyznawał – mówił burmistrz Wachnik.
Piotr Piętka, przewodniczący Rady Miejskiej w Magnuszewie poinformował, że w dniu wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Magnuszewie, mieszkańcy miasta i gminy napisali "List Nadziei" do przyszłych pokoleń, który zostanie złożony w specjalnej kapsule czasu, umieszczonej w kościele z przesłaniem pokoju, nadziei i wierności wartościom duchowym. Jednocześnie ogłosił, że dzień wprowadzenia do kościoła relikwii Ojca Świętego został ustanowiony lokalnym świętem religijno-kulturalnym, które będzie corocznie obchodzone jako dzień refleksji i nadziei. – Dla zachowania i utrwalania pamięci o św. Janie Pawle II i jego przodkach, którzy tworzyli historię ziemi magnuszewskiej, organizowane będą dla społeczności wydarzenia kulturalno-religijne, historyczne i edukacyjne – powiedział P. Piętka.
"List Nadziei" do przyszłych pokoleń odczytała Barbara Sobota, sekretarz Urzędu Miejskiego w Magnuszewie. – To wyjątkowe wydarzenie jest dla nas nie tylko dniem pełnym emocji, ale również momentem głębokiego zjednoczenia z historią, wiarą i nadzieją, które papież Polak niósł ze sobą na całym świecie. Czujemy szczególną bliskość z osobą św. Jana Pawła II, gdyż to właśnie z ziemi magnuszewskiej, wywodzą się jego korzenie ze strony matki Emilii z Kaczorowskich. Ta wyjątkowa więź przypomina nam, że nasze małe miejscowości, nasza ziemia i nasza tradycja, mogą stać się początkiem wielkich historii mających wpływ na cały świat. Relikwie św. Jana Pawła II otwierają przed nami nowy rozdział, w którym nie tylko oddajemy cześć papieżowi Polakowi, ale także podejmujemy zobowiązanie, by żyć jego naukami i przekazywać je przyszłym pokoleniom – czytała B. Sobota.
Dalej mogliśmy usłyszeć, że Jan Paweł II przemierzał ziemię, głosząc przesłanie pokoju, miłosierdzia i solidarności. – Pisząc do was, pragniemy, abyście pamiętali, że to dziedzictwo, nie jest jedynie pamiątką przeszłości, jest żywą inspiracją, która może prowadzić was ku lepszemu, bardziej sprawiedliwemu światu. Miejcie odwagę patrzeć w przyszłość z podniesioną głową, niezależnie od tego, jak trudne mogą być wasze czasy. Tak jak Jan Paweł II powtarzał: "Nie lękajcie się", tak my dziś mówimy: miejcie odwagę wierzyć w dobro, które nosicie w swoich sercach. W obliczu wyzwań jakie mogą was spotkać, niech prowadzą was słowa papieża. Człowiek nie może żyć bez miłości – napisali mieszkańcy Magnuszewa.