Ks. Marceli Prawica, misjonarz, który spędził 45 lat w Afryce, jest bohaterem komiksu dla dzieci. Opowieść o niezwykłym kapłanie prezentowana jest w odcinkach dwumiesięcznika "Świat Misyjny". Wydawcą są Papieskie Dzieła Misyjne.
O wydawniczej inicjatywie poinformował ks. Maciej Będziński, dyrektor PDM. - Cieszę się, że możemy prezentować na łamach naszego pisma komiks dla dzieci, który jest poświęcony naszemu wielkiemu misjonarzowi. Jest to forma dotarcia do większej liczby dzieci, aby opowiedzieć o ks. Prawicy. Trzeba promować takich wspaniałych misjonarzy. To był naprawdę niezwykły człowiek - powiedział ks. Będziński.
Pierwszy egzemplarz pisma wraz z komiksem otrzymał Jan Nowak, prezes Fundacji "Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy" oraz przyjaciel i dobroczyńca Papieskich Dzieł Misyjnych, którego kancelaria prawna uhonorowana została wyróżnieniem "Firma z misją". Mecenas promuje "Świat Misyjny" w parafii św. Mikołaja w Końskich (diecezja radomska), skąd wyjechał na misje ks. Marceli i gdzie na cmentarzu parafialnym znajduje się jego grób.
To nie pierwsza publikacja o ks. Prawicy. W ubiegłym roku w Końskich odbyła się prezentacja książki "Ksiądz Marceli Prawica. Opowieść o dobrym człowieku", której autorką jest Zofia Münnich. Kapłan, który zmarł 8 lat temu, określany jest jako "legenda afrykańskich misji". Zresztą po kard. Adamie Kozłowieckim największym polskim misjonarzem, który pracował w Zambii, był i jest ks. Prawica. Książkę wydało działające przy bibliotece w Końskich wydawnictwo Arslibris.
Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku-Kamiennej. Od 1972 r. mieszkał w Chingombe, w środku afrykańskiego buszu. Chingombe to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Chingombe (w języku bemba: "wiele krów"), otoczona pasmem gór Muczinga, jest częścią doliny Luano, wchodzącej w skład wielkiej doliny Luangwa. Zamieszkuje ją lud Lala, posługujący się językiem bemba. Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici. Obecnie pracują tam księża diecezjalni. Przez szereg lat w parafii rezydował zmarły w 2007 r. kard. Kozłowiecki, jezuita.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się aula misyjna im. ks. Marcelego Prawicy. W sali gromadzone są wszelkiego rodzaju pamiątki misyjne.