Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu został powołany decyzją Ministra Obrony Narodowej z 4 grudnia 2023 roku. W skład jednostki wchodzą: Orkiestra Reprezentacyjna, Kompania Reprezentacyjna oraz Dowództwo i Sztab. Komendantem jest płk Łukasz Baranowski.
Kluczowe zadania w minionym roku obejmowały zabezpieczanie uroczystości państwowych i wojskowych zgodnie z ceremoniałem Sił Zbrojnych RP, a także zabezpieczanie przedsięwzięć promujących Wojska Obrony Terytorialnej.
- Powołanie Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu to przełomowy krok w rozwoju naszej formacji. Dzięki działalności orkiestry i kompanii uświetniamy kluczowe uroczystości państwowe i wojskowe. Dynamiczny rozwój jednostki jest świadectwem poświęcenia, profesjonalizmu oraz pasji jej żołnierzy. Wierzę, że Ośrodek nadal będzie źródłem dumy dla WOT, budując mosty współpracy i wzmacniając więzi między armią a społeczeństwem" - podkreśla gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Ośrodek liczy blisko 190 żołnierzy. - Jak powstawała jednostka nikt z nas nie myślał, że przez okres jednego roku będzie można tak wiele zrobić. Byliśmy obecni w całej Polsce a także w USA. To wspaniała promocja ziemi radomskiej i z tego jestem bardzo dumny - mówi komendant Ośrodka płk Łukasz Baranowski.
Miniony rok obfitował w wydarzenia kulturalne, przysięgi wojskowe i uroczystości państwowe czy o charakterze religijnym. Ośrodek Reprezentacyjny WOT zaprezentował się szerszej publiczności ponad 150 razy. - Nasza orkiestra uczestniczyła w przysięgach wojskowych praktycznie w każdej brygadzie. Wykonywaliśmy także zadania muzyczne z udziałem najważniejszych osób w państwie - podsumowuje kapelmistrz st. chor. sztab. Tomasz Chwaliński.
Żołnierze wzięli m.in. udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w uroczystości wręczenia sztandaru przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych Prezydenta RP Andrzeja Dudę Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej, centralnych obchodach z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie, w defiladzie w Warszawie z okazji Święta Niepodległości. Pomagali poszkodowanym przez powódź w ramach operacji FENIKS.
Obecni byli na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Ogromnym wyróżnieniem był tytuł i statuetka „Lidera Regionu” w kategorii bezpieczeństwo - wizytówka regionu radomskiego, którą odebrał komendant płk Łukasz Baranowski.
W listopadzie podczas uroczystej zbiórki nastąpiło pierwsze w historii jednostki mianowanie na stopień kaprala sześciu żołnierzy, którzy ukończyli kurs podoficerski „Sonda”, a w grudniu miała miejsce bardzo ważna, w kontekście współpracy międzynarodowej, robocza wizyta w USA u przedstawicieli Gwardii Narodowej stanu Illinois i spotkanie z konsulem RP.
- To był rok pełen wyzwań i sukcesów. Nasze działania przyniosły wymierne efekty zarówno w kraju, jak i za granicą. Planujemy kontynuować naszą misję, rozwijając jednocześnie współpracę międzynarodową oraz zwiększając zaangażowanie w lokalne inicjatywy - podsumowuje płk Baranowski.
Por. Mateusz Bryła, dowódca Kompanii Reprezentacyjnej, ocenia, że 2025 rok będzie tak samo intensywny pod względem szkolenia ceremonialnego i okołowojskowego. - Mamy także zaplanowany zabezpieczenie uroczystości wojskowych, centralnych obchodów i świąt. Przez cały czas sukcesywnie powiększamy również stan osobowy kompanii - przyznaje po Bryła.
Prezydent Radosław Witkowski przyznaje, że działalność Ośrodka Reprezentacyjnego Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu to ważny element budowy pozytywnego wizerunku miasta. - Jako samorząd staramy się wspierać rozwój Ośrodka, którego żołnierze uczestniczą w wielu uroczystościach na terenie całego kraju i w ten sposób promują Radom. Bardzo się cieszę, że właśnie nasze miasto stało się jednym z ważniejszych punktów, jeśli chodzi o rozwój i budowę prestiżu Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce - mówi prezydent.