1m 46s

Prace konserwatorsko-renowacyjne u radomskich bernardynów

W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Radomiu roboty w pierwszej kolejności obejmą prezbiterium. Prace mają potrwać do końca czerwca.

Marta Deka Marta Deka

|

18.02.2025 13:40GOSC.PL

dodane 18.02.2025 13:40

W ramach przygotowań do prac w prezbiterium już są ustawione rusztowania. Ołtarz znajduje się na podeście ustawionym pomiędzy ołtarzami św. Antoniego i Matki Bożej.

- W ramach otrzymanych dotacji z Polskiego Ładu rozpoczynamy prace przygotowawcze do prac konserwatorsko-renowacyjnych w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Prace są rozłożone na kolejne etapy. Przepraszamy za związane z tymi pracami niedogodności, przede wszystkim hałas. Jesteśmy wdzięczni za ofiarność. Dzięki darczyńcom możliwe są te kosztowne, ale konieczne prace w naszym kościele. W każdą niedzielę o 8.00 sprawowana jest Msza św. w intencji naszych dobrodziejów - mówi o. Juniper Czesław Ostrowski OFM, gwardian klasztoru w Radomiu.

Prace prowadzone będą też w kaplicy adoracji i nawie głównej. - Wszystko ma się zakończyć do dwóch lat od podpisania umowy czyli z początkiem przyszłego roku. Te prace mają za zadanie przede wszystkim odnowienie i odświeżenie wnętrza kościoła, oczyszczenie żeber ceglanych. Były prowadzone prace badawcze pod warstwami farby, żeby udokumentować przeszłość świątyni. W latach 60. ubiegłego wieku był pożar naszego kościoła, więc dawne malowidła zostały w dużej mierze zniszczone - wyjaśnia o. Juniper.

Konwent radomski jest jednym z najstarszych klasztorów bernardyńskich w Polsce. Swoje powstanie zawdzięcza królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, który w 1467 r. wyraził zgodę na osiedlenie się bernardynów w Radomiu. Dla braci wytyczono miejsce za murami miejskimi. Pierwsi zakonnicy przybyli do Radomia w 1468 r. W tym też roku rozpoczęto budowę klasztoru oraz kościoła. W 2022 r. zespół klasztorny został wpisany na listę Pomników Historii.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..