Klasztor bernardynów w Radomiu i należące do niego historyczne ogrody przejdą modernizację. W renowacji obiektów pomogą pieniądze z Unii Europejskiej.
Środki unijne umożliwią wykonanie prac remontowo-konserwatorskich części elewacji klasztoru bernardynów, fragmentów otaczającego go muru, a także odnowienie historycznych ogrodów. Koszt inwestycji to prawie 5 mln zł, a dofinansowanie z UE wyniesie ponad 4,2 mln zł.
Umowę o dofinansowanie modernizacji klasztoru w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 w Urzędzie Miejskim podpisali wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski i o. Juniper Czesław Ostrowski, gwardian klasztoru bernardynów.
- Dzięki unijnemu wsparciu jeden z najcenniejszych zabytków Radomia odzyska swój dawny blask i wszyscy będziemy mogli się cieszyć tą perełką architektoniczną. Po modernizacji przyklasztorne ogrody będą udostępnione mieszkańcom i turystom, łącząc funkcję sakralną klasztoru z działalnością kulturalną i edukacyjną - zaznacza wicemarszałek Rajkowski.
Ojciec Juniper przypomniał, że klasztor bernardynów w Radomiu jest wpisany na Listę Pomników Historii. - Jest perłą pochodzącą z przełomu XV i XVI wieku. Troska o tę budowlę i otoczenie jest głęboko wpisana w serce nas, ojców bernardynów, jako nasze dziedzictwo. Jesteśmy bardzo wdzięczni za przyznane pieniądze, dzięki którym możliwe będą kolejne prace - mówi gwardian.
W ramach prac zostanie odnowiona elewacja północna i wschodnia, gdzie znajdują się kaplice św. Anny i św. Agnieszki. Będą wykonane m.in. oczyszczenie, dezynfekcja, odsalanie, impregnacja wzmacniająca strukturę, uzupełnienia, osuszanie cegieł oraz elementów kamiennych i metalowych czy uzupełnienie tynków. Dodatkowo będą wymienione 64 okna. Prace mają potrwać do końca 2026 roku.
Rewitalizację przejdą również przyklasztorne ogrody. Będą w nich posadzone m.in. lipy drobnolistne, graby pospolite, głóg jednoszyjkowy, a także rabaty z warzywami i ziołami.
Ksiądz Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, zaznacza, że zespół klasztorny to jedyny pomnik historii w południowej części województwa mazowieckiego. - Chcemy nie tylko utrzymać ten cenny zabytek w jak najlepszym stanie, ale również udostępniać go mieszkańcom i turystom oraz popularyzować to miejsce. Oprócz grup z przewodnikami obiekt zwiedzają indywidualni turyści. Potrzeba, aby mogli oni dowiedzieć się o jego historii, dlatego jednym z elementów tego zadania jest umieszczenie w kościele infokiosku z całą historią i z najważniejszymi elementami dotyczącymi funkcjonowania tego zabytku. Druga rzecz to tablica tyflograficzna, która pozwoli lepiej poznać ten obiekt osobom niewidomym i słabowidzącym. Kolejna rzecz to współpraca z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, ponieważ w ramach tego zadania studenci będą mieli w zespole klasztornym zajęcia. Chcemy nie tylko dbać technicznie o to miejsce, ale chcemy, żeby w ramach tego zadania jak najwięcej osób mogło to miejsce odwiedzić i jak najwięcej dowiedzieć się o jego historii. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, bo te działania pozwolą funkcjonować temu obiektowi przez kolejne lata w jak najlepszym stanie - mówi ks. Krawczyk.