Spotkanie kierowników kolumn i przewodników grup pieszej pielgrzymki na Jasną Górę odbyło się 3 marca w sali konferencyjnej Kurii Diecezji Radomskiej. Celem wydarzenia były omówienie przygotowań do wymarszu jednej z największych w kraju pieszych pielgrzymek do duchowej stolicy Polski.
Biskup Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że przygotowania do tegorocznej pielgrzymki rozpoczęły się tak naprawdę już 6 stycznia. - Nasze działania zostały zainaugurowane udziałem w Orszakach Trzech Króli. To już nasza kilkuletnia tradycja, że tego dnia rozpoczynamy przygotowania do dawania świadectwa naszej wiary - opowiada bp Solarczyk. Przy okazji poinformował, że hasłem tegorocznej pielgrzymki będą słowa: „Pielgrzymi nadziei”. - Te słowa są zaproszeniem, aby być takim pielgrzymem na co dzień. Są również szczególnym doświadczeniem trwającego Roku Jubileuszowego. Każdy z nas poprzez doświadczenie pielgrzymowania potwierdza, że idąc drogą swojego życia i powołania, chce to czynić z nadzieją - dodał pasterz Kościoła radomskiego.
Wyraził jednocześnie radość, że każdego roku w przygotowania do pątniczego marszu angażuje się ogromna rzesza duszpasterzy. W ubiegłym roku pątnikom towarzyszyło przeszło 90 kapłanów. - Obecność na spotkaniu kierowników kolumn i przewodników grup jest najlepszym potwierdzeniem, że grono osób zaangażowanych w organizację pielgrzymki jest na stabilnym poziomie. To ważne, aby dobrze przygotować się do każdej pielgrzymki, nie tylko organizacyjnie, ale i duchowo. Od wielu lat jest to takie wyjątkowe świadectwo, że ta współpraca przynosi w ramach naszej pielgrzymki piękne owoce - mówi bp Solarczyk.
Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor 47. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyraził radość, że po dłuższej przerwie spotkali się kierownicy kolumn i przewodnicy grup pieszej pielgrzymki. Omówiono kwestie organizacyjne, logistyczne i duszpasterskie. Podsumowano również ubiegłoroczną pielgrzymkę, która - obok tarnowskiej - była największą w Polsce pieszą pielgrzymką na Jasną Górę. Wzięło w niej udział ponad 6 tys. osób.
- Przed nami dużo pracy na płaszczyźnie duszpasterskiej, promocyjnej, czy organizacyjnej. Nie zapominajmy, że to wysiłek wielu duszpasterzy, liderów, służb kwatermistrzowskich owocuje tym, że nasze grupy są tak liczne. Dlatego cieszymy się, że stanowimy tak liczną siłę na mapie pieszych pielgrzymek w kraju - podkreślił ks. Bochniak. Poinformował przy okazji, że 12 kwietnia organizowane są warsztaty medialne, które poprowadzi ks. Paweł Śpiewak, kierownik Redakcji Mediów Internetowych Diecezji Tarnowskiej. Uczestnicy będą pogłębiać wiedzę z zakresu zdjęć, czy filmów pielgrzymkowych. Będą też zwracać uwagę na tworzenie tzw. contentu w social mediach. Z kolei warsztaty muzyczne są planowane w czerwcu.
Ksiądz Michał Podsiadły, przewodnik grupy koneckiej wyraził radość, że od zakończenia pandemii, rośnie liczba osób, które biorą udział w pielgrzymce. - Cieszymy się z tego powodu i jednocześnie dziękujemy Bogu. Zresztą ruch pielgrzymkowy w wielu parafiach jest bardzo mocno zakorzeniony. W pewnym sensie naszym atutem jest liczba dni naszej pielgrzymki. W stosunku do innych grup, my idziemy dwa dni krócej. Więc łatwiej jest wielu osobom zaplanować swój urlop. Generalnie każda pielgrzymka jest traktowana jako rekolekcje w drodze - powiedział ks. Podsiadły. W ubiegłym roku w grupie koneckiej do Czarnej Madonny pielgrzymowało 250 osób.
Do tegorocznej pielgrzymki przygotowuje się także grupa biskupa Marka Solarczyka. - Jej charakterystyczną cechą jest obecność głównie młodych osób. Wśród nich są także studenci - mówi ks. Adrian Jakubiak, przewodnik grupy 46 i duszpasterz akademicki.
- Zrobimy wszystko, aby jak najlepiej przygotować się do tegorocznej pielgrzymki. Wierzymy bardzo, że nasza grupa będzie jeszcze większa. Jeśli młody człowiek chce poczuć wspólnotę młodego Kościoła, to serdecznie zapraszamy do naszej grupy. Jeśli chcesz żyć z Chrystusem, umocnić swoją wiarę, nie może ciebie zabraknąć - mówi ks. Jakubiak. Grupa 46 śpi w namiotach. Z pątnikami pielgrzymuje bp Marek Solarczyk.
W ubiegłym roku najstarsza pątniczka Grażyna miała 79 lat, najmłodsza Zosia - 2 miesiące. 386 osób posługiwało w służbie muzycznej, 325 - w porządkowej, a 120 - w medycznej. Na pielgrzymim szlaku było 12 sióstr zakonnych, 3 braci, 10 kleryków i 3 diakonów. Za promocję pielgrzymki w mediach społecznościowych odpowiadało 45 osób. 47. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej wyruszy na Jasną Górę 6 sierpnia.