Po Mszy św. sprawowanej 28 marca w kaplicy Wyższego Seminarium Duchowego, 15 osób z naszej diecezji wyjechało do Ravensbrück, by wziąć udział w Narodowej Pielgrzymce Nauczycieli i Pracowników Oświaty.
Centralne uroczystości odbędą się 29 marca. O 11.00 będzie sprawowana Msza św. dziękczynna za życie bł. Natalii Tułasiewicz, patronki nauczycieli w Polsce. Pielgrzymka została zorganizowana z inicjatywy bp. Piotra Turzyńskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück i 80. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Natalii Tułasiewicz. Bp Piotr miał przewodniczyć Eucharystii, ale z powodu choroby z pątnikami będzie się modlił bp Jan Glapiak, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
Do Ravensbrück wyjechało dziś 15 osób z diecezji radomskiej. Opiekunem grupy jest ks. prof. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców. - W sposób szczególny będziemy chcieli oddać hołd i modlić się w intencji zamordowanych tam nauczycieli. Będziemy też dziękować Panu Bogu za przykład pięknej postaci bł. Natalii Tułasiewicz, która w tak trudnych warunkach, tak trudnym czasie, potrafiła dać świadectwo wielkiej odwagi i wiary. Od 2022 roku jest ona patronką nauczycieli polskich. Przez jej wstawiennictwo będziemy chcieli powierzać Panu Bogu wszystkie intencje, które towarzyszą nauczycielom - mówi ks. Wojtyła.
W pielgrzymce uczestniczy Elżbieta Gajda z Kozienic. - Dla mnie to wielkie przeżycie duchowe i przeniesienie się myślami w tamten czas, zaduma nad tym, co przeżyły kobiety w obozie koncentracyjnym - zaznacza pątniczka.
Ewa Poprzeczna z Opoczna podkreśla, że dla niej to będzie głębokie przeżycie. - Chciałabym poznać historię tego miejsca i wczuć się w to, co odczuwali ludzie tam będący - mówi.
Iwona Chrząstowska, katechetka ze Szkoły Podstawowej w Natolinie, zaznacza z kolei, że uczestnicy pielgrzymki będą brać przykłąd ze wzorców, którymi żyła bł. Natalia. - W obecnych czasach nie jest łatwo być wiernym Bogu, trwać na straży wartości w sytuacji, gdy w szkole zaczyna się dziać trochę inaczej, niż byśmy sobie życzyli. Mamy nadzieję, że nasza modlitwa przez wstawiennictwo naszej patronki, przyczyni się do tego, że szkoła na nowo odżyje tymi wartościami, którymi żyć powinna. Każdy z nas zabiera też swoje prywatne sprawy, które chciałby przedstawić przez wstawiennictwo bł. Natalii - przyznała.
Błogosławiona Natalia Tułasiewicz była nauczycielką, polonistką i poetką. W czerwcu 1999 roku w Warszawie Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych 108. męczenników okresu II wojny światowej.