Oddział Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego został otwarty w marcu 1985 roku. Założył go dr n. med. Maciej Czarnecki. Dziś odsłonięto poświęconą mu tablicę.
Pierwszy i jedyny wówczas w Radomiu i ówczesnym województwie radomskim 31-łóżkowy Oddział Rehabilitacji powstał w 1985 roku. Jego założycielem i pierwszym ordynatorem był dr Czarnecki. Oddział kilkakrotnie zmieniał swoją lokalizację, obecnie mieści się przy ul. Narutowicza. Rocznie leczonych jest tam ok. 500 pacjentów w ramach rehabilitacji ogólnoustrojowej, a około 300 pacjentów korzysta z rehabilitacji neurologicznej.
Obchody rocznicowe odbyły się 28 marca. Pamiątkową tablicę poświęconą dr. Maciejowi Czarneckiemu odsłoniły Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia, i lek. Barbara Dudziak, kierownik Oddziału Rehabilitacji i Rehabilitacji Neurologicznej im. dr. n. med. Macieja Czarneckiego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
- Przyjmujemy pacjentów nie tylko z Radomia i okolic, ale także z całej Polski. W ramach rehabilitacji ogólnoustrojowej zajmujemy się pacjentami po urazach, złamaniach, operacjach ortopedycznych, takich jak protezoplastyka bioder czy kolan. Rehabilitacja neurologiczna dotyczy pacjentów z chorobami neurologicznymi, głównie po ostrych udarach oraz w przewlekłym stwardnieniu rozsianym. Mamy pacjentów na wózkach, leżących. Rehabilitacja to oddział, gdzie naprawdę stawiamy pacjentów na nogi - tłumaczyła Barbara Dudziak.
Marta Michalska-Wilk podziękowała byłym i obecnym pracownikom, którzy "oddali swoje serce, bardzo mocno się poświęcili i zaangażowali, zarówno w tworzenie tego oddziału, jak i w opiekę nad pacjentami". - Przy tym jubileuszu nie sposób nie wspomnieć o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii oddziału, czyli otwarciu nowego Centrum Rehabilitacji. A to stało się możliwe dzięki determinacji wielu ludzi: dyrekcji, kierownictwa oddziału. Nam, jako miastu, pozostało tylko zabezpieczyć środki w budżecie na realizację tej inwestycji i udało się to osiągnąć. To były bardzo dobrze wydane i wykorzystane środki. Dziś pacjenci korzystają z kompleksowej i specjalistycznej opieki w jednym miejscu. Oprócz Oddziału Rehabilitacji, mamy także Zakład Rehabilitacji z Ośrodkiem Rehabilitacji Dziennej i Ośrodkiem Fizjoterapii, na parterze znajdują się poradnie specjalistyczne, mamy gabinety zabiegowe i pracownie - mówiła Marta Michalska-Wilk.
Doktora Czarneckiego wspominał specjalista fizjoterapii Sławomir Jączyński, który w Oddziale Rehabilitacji pracuje od początku jego istnienia.
- Bez dr. Czarneckiego nie byłoby tego oddziału. Swoją osobowością ukształtował nas zawodowo, zrobił z nas medyków. Przede wszystkim pokazał nam, dla kogo pracujemy i po co jesteśmy. Mówił, że jesteśmy zespołem, który powinien współpracować, pomagać sobie i się szanować. Zawsze chciał, żebyśmy się podciągali i mieli wiedzę na jak najwyższym poziomie i wykorzystywali ją w pracy z pacjentami. Odsłonięta tablica upamiętnia naszego ordynatora, kolegę, przyjaciela. Przechodząc obok niej, będziemy myśleć po co tu jesteśmy i dla kogo - opowiadał Sławomir Jączyński.