Wielkopostny Dzień Skupienia dla Pracowników Służby Zdrowia odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. dr Jarosław Wojtkun.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Przemysław Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. Celebrans mówił, że jeśli nie będziemy wkładali serca w różne zadania, to wówczas może nam grozić rutyna. - Bóg patrzy na serce człowieka. To co najbardziej boli Chrystusa, to obojętność ludzkich serc, kiedy człowiek nie odpowiada na Bożą miłość. Warto wiedzieć, że człowiek, chociaż jest grzesznikiem, stara się naśladować Chrystusa, stara się z pomocą Bożej łaski iść Jego śladami. I to jest piękne. Bo wciąż idziemy - mówił ks. Wójcik.
Andrzej Niemirski, prezes Oddziału Ziemi Radomskiej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, powiedział, że celem wielkopostnego dnia skupienia jest umocnienie wiary. - Spotykamy się również, aby dzielić się własnymi troskami i radościami. Potrzebne jest nam takie wyciszenie, takie zatrzymanie się w tym ciągłym biegu, w tej mozolnej pracy, żeby otworzyć się na innych, swoich kolegów, żeby znaleźć czas dla nich. Wszystko po to, aby ubogacić się tym wszystkim co niesie ze sobą Wielki Post, czyli wyciszenie, umartwienie, modlitwa, jałmużna. Chcemy tym wszystkim się nasycić, żeby jeszcze lepiej pomagać swoim chorym, żeby jeszcze lepiej uczestniczyć również w ich zbawieniu - podkreślił dr Niemirski.
Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. dr Jarosław Wojtkun. Katecheza dotyczyła znaczenia poszczególnych warunków sakramentu pokuty. - W całym tym procesie Bóg zrobił 99 kroków w naszą stronę, ale ten jeden musi być zrobiony z naszej strony, bo inaczej się nie spotkamy z Bożym miłosierdziem - podkreślił ks. Wojtkun.
W spotkaniu udział wzięła m.in. dr Jadwiga Kazana. Mówi, że takie spotkania zawsze są traktowane jako integracja środowiska medycznego. - Jest to tak ważne, żeby się umocnić wiarą, bo w naszej pracy zawodowej spotykamy się z wieloma trudnościami - powiedziała dr Kazana.
Przy okazji poinformowała, że 1 kwietnia środowisko lekarskie z Radomia i okolic wybiera się z pielgrzymką do Rzymu, gdzie w dniach 5 i 6 kwietnia papież Franciszek spotka się z przedstawicielami tej grupy zawodowej z całego świata. Z Polski wybiera się ok. 800 osób, z czego 60 z diecezji radomskiej.