Pierwsza taka wspólnota dla kobiet w Radomiu.
W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Radomiu, odbyło się pierwsze spotkanie dla kobiet, które chcą formować się w ramach wspólnoty Serce Kecharitomene. Uczestniczyło w nim ok. 100 kobiet.
Spotkanie prowadziła s. Bartłomieja Magdalena Sobczyk, która jest założycielką i koordynatorką dzieła dla formacji małżeństw i wspierania rodzin "Boski Projekt" oraz inicjatorką Wspólnot Formacji Kobiet Serce Kecharitomene. Od 25 lat jest zaangażowana w ewangelizację i posługę charyzmatyczną.
Na początku swojego wystąpienia s. Sobczyk podzieliła się świadectwem swojego życia. Nawiązując do obchodzonej 20. rocznicy odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II, powiedziała, że to dzięki Ojcu Świętemu, może dzisiaj zachęcać kobiety do bycia dobrymi chrześcijankami oraz odpowiedzialnymi kobietami, żonami i matkami, właśnie na wzór Maryi. – Urodziłam się rok przed wyborem kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Miałam poważne problemy zdrowotne. Lekarze powiedzieli moim rodzicom, że nigdy nie będę mogła chodzić, że czeka mnie wózek inwalidzki. Dzisiaj wiem, że jestem duchową córką Jana Pawła II, że jemu zawdzięczam zdrowie. Zaczęłam chodzić w drugim miesiącu pontyfikatu naszego Ojca Świętego. Dzisiaj mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwą niepokalanką, zakochaną w Panu Jezusie, Matce Bożej. To święty Jan Paweł II nieustannie przeprowadzał mnie przez życie i wszystkie grupy formacyjne – powiedziała s. Sobczyk.
Dalej mówiła, że wspólnota Serce Kecharitomene jest adresowana do wszystkich kobiet, które chcą mieć serca podobne do Matki Bożej, chcą prawdziwie kochać, uczyć dzieci prawdziwej miłości, opierania życia na Bogu. Mówiła, że domowym ogniskiem jest serce każdej kobiety. Przekonywała, że to właśnie kobiety powinny nieść ogień pokoju, miłości i dobra. – A co współczesny świat lansuje? Żeby realizować tylko siebie. Dzisiaj trzeba ukazywać piękno macierzyństwa. To jest misja kobiety. To jest właśnie ten wielki geniusz kobiecego serca, kobiecej pokory, mądrości, łagodności na wzór Maryi – mówił niepokalanka.
Dalej powiedziała, że Serce Kecharitomene jest programem formacyjnym dla kobiet, które pragną mieć serce na wzór Maryi. Kobiety modlą się za swoich mężów, wspierają ich, a kobiety, które żyją samotnie, w sposób szczególny ofiarowują modlitwę za kapłanów, małżeństwa i Kościół.
– Maryja mówiła w Medjugorie, a wcześniej w Fatimie, że najbardziej atakowane będą małżeństwa i kapłani. Dlatego jesteśmy wspólnotą kobiet posłanych dla ochrony życia. Trzeba dzisiaj mówić o kobietach, które odkrywają jak wielkim są geniuszem w oczach Bożych. Mam tu na myśli odkrywanie przez kobiety swojego powołania, prawdziwej kobiecości, macierzyństwa, prawdziwej roli w społeczeństwie, w ojczyźnie i w Kościele. To jest coś pięknego. Życzę wam, żebyście się formowały na wzór tej najpiękniejszej Pełnej Łaski, żebyście stawały się jak Ona – mówiła inicjatorka Wspólnot Formacji Kobiet Serce Kecharitomene.
Na koniec powiedziała, że celem wspólnoty nie jest ewangelizowanie całego świata, lecz przede wszystkim rodzin, które potrzebują serca pełnego pokoju, miłości, mądrości i dobra. – To jest numer jeden, a dopiero potem reszta. Bez was ten dom nie będzie prawdziwym Bożym domem. Nie będzie wieczernikiem – powiedziała s. Sobczyk.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 kobiet. Wśród nich Iwona Wardecka. – Myślę, że takiej wspólnoty właśnie potrzebujemy. Jedyną drogą do odkrywania siebie tak naprawdę i piękna kobiecości i piękna serca jest droga Maryi. Trzeba wzorować się na Niej, bo tylko Ona ma serce czyste, piękne. Chcę uczyć się pokoju, łagodności, dobra, miłości, właśnie na wzór Maryi – powiedziała uczestniczka spotkania. Podobnego zdania była też Monika Strzelecka. – Myślę, że właśnie Maryja wskazuje nam na Jezusa i Ona nam pokazuje, jak prawdziwie Go kochać. Chcę uczyć się, jak rozwijać swoją kobiecość we współczesnym świecie, jak być dobrą matką i dobrą żoną. Chcę zrozumieć jeszcze jedno, na czym polega ta kobiecość – powiedziała radomianka.
W programie spotkania formacyjnego była m.in. Msza św., celebrowanej przez ks. Roberta Kaima SAC, który zostanie duszpasterzem radomskiej wspólnoty Serce Kecharitomene.
W diecezji radomskiej pierwsza grupa formacyjna dla kobiet Serce Kecharitomene powstała w ubiegłym roku przy parafii pw. św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej. Opiekunem wspólnoty jest ks. Artur Fura, proboszcz miejscowej parafii. W całej Polsce podobnych wspólnot jest 30, skupiają przeszło tysiąc kobiet.
Droga formacji Serce Kecharitomene skierowana jest do kobiet każdego stanu. Powstała w odpowiedzi na aktualne potrzeby duchowej i moralnej formacji kobiet w duchu nauczania Kościoła katolickiego do bycia dobrą chrześcijanką oraz odpowiedzialną kobietą, żoną i matką na wzór Maryi.
Wspólnota Serce Kecharitomene zawiązała się 5 sierpnia 2023 r. w Medjugorju, podczas rekolekcji małżeńskich. Inicjatorką, która przyjęła i rozpoczęła realizację idei wspólnoty, była s. Bartłomieja Magdalena Sobczyk. Wspólnota ma charakter formacyjno-modlitewny z elementami apostolstwa.