25 lat dzieła, który stworzył bp Jan Chrapek

Telefon zaufania Linia Braterskich Serc obchodzi 25 lat istnienia. Rocznie z porad specjalistów korzysta ponad 2 tys. osób. LBS działa przy Caritas Diecezji Radomskiej.

1m 59s

Podstawowym celem działania telefonu zaufania jest niesienie pomocy ludziom cierpiącym, dotkniętym życiowymi dramatami, przeżywającym trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Dzieło powstało z inicjatywy biskupa Jana Chrapka, a swoją działalność zainaugurowało dokładnie 25 kwietnia 2000 roku. Tworzą je wolontariusze. Grupa ta liczy przeszło 100 osób. Są to specjaliści różnych dziedzin. Wśród nich: psycholodzy, policjanci, adwokaci, sędziowie, czy psychoterapeuci.

– W kabinach siadają też specjaliści od uzależnień, w tym od alkoholizmu. Nie pytamy, kto dzwoni. Tylko słuchamy ludzi i staramy się im pomóc. To podstawa naszego telefonu zaufania – powiedział ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas.

Dodał, że w ubiegłym roku z porad specjalistów skorzystało ponad 2 tys. osób. – Biorąc pod uwagę te 25 lat działalności Linii Braterskich Serc, trzeba wskazać na dziesiątki tysięcy osób, którym pomogli nasi wolontariusze. Mówimy o osobach, które potrzebują specjalistycznego wsparcia – podkreślił ks. Drabikowski.

Linia Braterskich Serc jest bezpłatna i anonimowa. Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 22. Numer do Linii Braterskich Serc to: 800 311 800. Dodajmy, że w 2007 roku wolontariusze LBS otrzymali nagrodę „Ubi Caritas” za bezinteresowną pomoc przez pięć dni w tygodniu.

Warto dodać, że biskup Chrapek zaprojektował logotyp Telefonu Zaufania „Linii Braterskich Serc”. Na czerwonym okrągłym tle zamieszczony został rysunek przedstawiający trzy połączone serca, symbolika loga jest bardzo głęboka. Pierwsze serce symbolizuje tych ludzi, którzy podejmą dyżury „z sercem i chcą z sercem odpowiadać”, drugie symbolizuje tych, którzy będą dzwonić do biura „z sercem, które potrzebuje pomocy i wsparcia”, trzecie natomiast symbolizuje te osoby, które modlą się za dzieło Linii Braterskich Serc. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..