W ramach projektu VII Spotkania Wielu Kultur w Muzeum Wsi Radomskiej z koncertem "Mazurki - Jazz" wystąpił Marcin Pospieszalski z zespołem i zaproszonymi gośćmi oraz Kapela ze wsi obok.
Muzeum Wsi Radomskiej w niedzielę 4 maja zainaugurowało 7. edycję projektu Spotkania Wielu Kultur. - Do tej pory koncerty odbywały się w naszym kościele pw. św. Doroty z Wolanowa. Siódmy sezon wyjątkowo rozpoczynamy na naszej małej scenie. Chcemy pokazać, że życie wsi to również muzyka wielu kultur. Na wsiach mieszkali katolicy, prawosławni, żydzi. Chcemy pokazać, że kiedyś umieli ze sobą być i obok siebie żyć - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor MWR.
Z koncertem "Mazurki - Jazz" na scenie plenerowej "Pod Dębem" wystąpił Marcin Pospieszalski z zespołem w składzie: Jan Smoczyński - fortepian, elektronika, Mateusz Smoczyński - skrzypce klasyczne i renesansowe, i Frank Parker - perkusja. Przyśpiewki wykonywała Maria Siwiec, śpiewaczka ludowa z Gałek Rusinowskich. Ponieważ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło 2025 Rokiem Władysława Reymonta, fragmenty prozy pisarza czytał Dariusz Kowalski.
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Anna Ziółek, kierownik Działu Oświatowego MWR.
- W 2008 roku w Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się warsztaty z inicjatywy Lidii Pospieszalskiej. To były spotkania z muzykantami wykonującymi tradycyjną muzykę ludową. Po warsztatach Marcin Pospieszalski nagrał mazurki w konwencji jazzowej. Bardzo chciałam, żeby utwory, które znałam z płyty, zostały wykonane u nas, w skansenie. Większość mistrzów, od których on czerpał, nie żyje, ale te mazurki są wieczne żywe - mówi A. Ziółek.
Marcin Pospieszalski podczas koncertu powiedział, że gdy przyjechał na warsztaty, nie bardzo wiedział, czego się spodziewać po muzyce z regionu radomskiego. - Pomimo ukończenia studiów nie wiedziałem, co to za muzyka, jak ją zagrać, jaka jest rytmika. Okazało się, że jedynym sposobem na jej poznanie jest nauka bezpośrednio od mistrzów. Zaopatrzeni w skrzypce i bębenek odwiedziliśmy z Lidką i Józefa Tarnowskiego, i Jana Gacę, już nieżyjących - opowiadał muzyk.
Wieczór otworzył zespół Kapela ze wsi obok w składzie Michał Adamczyk - flety, saksofon, Jan Tarkowski - wiolonczela, Michał Sołśnia - baraban, "przeszkadzajki", który po raz pierwszy wystąpił w radomskim skansenie. - Gramy muzykę inspirowaną melodiami regionu radomskiego, Powiśla, sięgamy także na Kujawy - mówił Michał Sołśnia.
W ramach projektu cztery koncerty odbędą się w Muzeum Wsi Radomskiej, a trzy w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Kolejne spotkanie odbędzie się w radomskim skansenie 15 czerwca o 17.00. Na organach w kościele św. Doroty zagra Józef Skrzek. Będzie mu towarzyszyła córka Elżbieta.