Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Patronaty

Najnowsze Wydania

  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → Jednoczy ich braterstwo, jedność i miłosierdzie

Jednoczy ich braterstwo, jedność i miłosierdzie przejdź do galerii

 
W trakcie wydarzenia podziękowano poszczególnym radom parafialnym za organizację Orszaków Trzech Króli. Radosław Mizera /Foto Gość

Rozpoczęły się obchody 20-lecia Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej. To właśnie w 2006 roku, utworzono kilka pierwszych rad w Polsce, w tym dwie w Radomiu i Starachowicach.

Radosław Mizera

|

GOSC.PL

FB Twitter
drukuj wyślij

Uroczysta gala połączona z koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej, odbyła się 31 stycznia w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Radomiu. 

Wśród gości był Andrzej Anasiak, Najwyższy Kustosz Rycerzy Kolumba. Jest pierwszym Polakiem i członkiem zakonu z Europy, który sprawuje ten urząd w organizacji, którą w Stanach Zjednoczonych założył bł. ks. Michael McGivney. Członkiem zakonu jest od 20 lat. – Nie byłoby nas teraz tutaj, gdyby nie fakt, że 140 lat temu, nasz założyciel, nie zaprosił mężczyzn do współpracy. Tak powstała największa organizacja katolików świeckich na świecie, licząca dzisiaj ponad 2,2 mln osób. Bądźmy dumni z naszego dziedzictwa, które trwa w naszym kraju od 20 lat. To właśnie w diecezji radomskiej, powstały dwie pierwsze parafialne rady naszego zakonu: przy parafii MB Częstochowskiej w Radomiu i pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. W tym samym czasie w Polsce powstało 6 takich wspólnot. Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy w diecezji, w której jest najwięcej członków w kraju, gdzie znajduje się najwięcej rad lokalnych i gdzie powstało wiele inicjatyw – mówił A. Anasiak.

Ksiądz Gabriel Marciniak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Radomiu i kapelan Rady Rycerzy Kolumba 15216 imienia Św. Kazimierza Jagiellończyka, dodał, że celem gali było również podziękowanie poszczególnym radom parafialnym za organizację Orszaków Trzech Króli. Okazuje się, że w diecezji radomskiej, takie wydarzenia, organizuje 8 rad lokalnych, oraz 3 jako współorganizatorzy. – Pierwszy Orszak zorganizowaliśmy w 2012 roku. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w dziele, którego celem jest pogłębianie wiary i dawanie świadectwa w przestrzeni publicznej – powiedział ks. Marciniak.

Okolicznościowy dyplom i szalik z logo Orszaku Trzech Króli odebrał m.in. Karol Gliński, delegat rejonowy i Wielki Rycerz Rady 15216. – Bycie rycerzem jest dla mnie dumą. Daje mi to siłę do pokonywania codziennych trudności. Naszą siłą jest również wzajemnie wspieranie się. Jednoczy nas braterstwo, jedność i miłosierdzie. To DNA naszego zakonu – powiedział K. Gliński.

Delegatem rejonowym Rycerzy Kolumba jest również Marek Tyka. Mówi, że 20 lat obecności organizacji w Kościele radomskim, był i jest naznaczony służbą mężczyzn wobec potrzebujących, rodzin, czy troski o ludzkie życie. – W ciągu tego czasu w naszej diecezji powstało 31 rad rycerskich. Cieszę się, że również i w innych parafiach powstaną kolejne takie struktury – powiedział M. Tyka.

Rycerze Kolumba to zrzeszająca ponad 2,2 mln członków, największa męska katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Została założona w 1882 roku w Stanach Zjednoczonych przez bł. ks. Michaela McGivneya. Misją Rycerzy jest wsparcie Kościoła, rodzin oraz osób potrzebujących poprzez działania charytatywne, edukacyjne i duchowe. 

« ‹ 1 › »
20 lat obecności Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej

Foto Gość DODANE 31.01.2026 AKTUALIZACJA 01.02.2026

20 lat obecności Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej

W programie wydarzenia była gala i koncert oraz Msza święta w Kościele na radomskim Obozisku.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • ANDRZEJ ANASIAK, NAJWYŻSZY KUSTOSZ RYCERZY KOLUMBA
  • KSIĄDZ GABRIEL MARCINIAK
  • MAREK TYKA
  • ORKIESTRA REPREZENTACYJNA WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ
  • PARAFIA MATKI BOŻEJ BOLESNEJ W RADOMIU
  • RYCERZE KOLUMBA

Polecane w subskrypcji

  • „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    • Kościół
    „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    Tomasz Rowiński
  • Wierzę – i co z tego?
    Wierzę – i co z tego?
    Franciszek Kucharczak
  • Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    • Rozmowa
    Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    Andrzej Grajewski
  • Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    • Kościół
    Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    Agata Puścikowska
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X