Uhonorowano cystersów z Wąchocka

Imię Cystersów Wąchockich otrzymało rondo u zbiegu ulic Starachowickiej i Wygoda w Wąchocku, przy wyjeździe z miasteczka na obwodnicę Starachowic.

Zakonnicy są związani z regionem od ponad ośmiu stuleci. Uhonorowanie cystersów zaproponował burmistrz Robert Janus, który przypomniał, że to właśnie dzięki prężnemu funkcjonowaniu opactwa miejscowość zyskała na znaczeniu, co zaowocowało nadaniem jej praw miejskich w 1454 roku. Dodał, że obecność zakonu została przerwana w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to w wyniku kasaty cystersi zostali zmuszeni do opuszczenia murów klasztoru. Powrócili do Wąchocka dopiero w 1951 roku, przybywając z krakowskiej Mogiły, i podjęli się gruntownej renowacji romańskich zabudowań.

Cystersi dodają, że inicjatywa jest wyrazem wdzięczności za wielowiekowy wpływ na rozwój regionu oraz duchowe i kulturowe dziedzictwo ich zakonu. Odegrali oni kluczową rolę w rozwoju gospodarczym regionu, wprowadzając nowoczesne metody rolnicze, górnictwo i hutnictwo oraz przyczyniając się do lokacji miasta. 

- Nadanie imienia rondu miało szczególny charakter, gdyż odbyło się w rocznicę nadania praw miejskich Wąchockowi (1454 r.) - aktu, do którego znacząco przyczynili się cystersi. Dziękujemy za to piękne upamiętnienie i życzliwą pamięć o naszej historii - powiedział opat klasztoru o. Eugeniusz Augustyn.

Warto dodać, że inicjatywa burmistrz Janusa została przyjęta jednogłośnie. Radni uznali również, że decyzja ta stanowi hołd dla zakonu, który od wieków nierozerwalnie związany jest z historią i kulturą miasta.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..