Zapisane na później

Pobieranie listy

XI Integracyjny Marsz im. bp. Jana Chrapka

W 21. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka ulicami Radomia przeszedł integracyjny marsz. Jego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna, która nosi imię tragicznie zmarłego biskupa radomskiego.

Marta Deka Marta Deka

|

GOSC.PL

dodane 18.10.2022 14:51

Marsz ulicami Radomia przeszedł 18 października po raz 11. po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Rozpoczął się przed budynkiem szkoły na os. Prędocinek.

- Dzień ten jest przez nas szczególnie przeżywany, bo nasza szkoła nosi imię bp. Jana Chrapka. Podejmujemy różne inicjatywy związane z jego osobą. Co roku organizowane są konkursy plastyczne i recytatorskie dla uczniów. Zwieńczeniem jest marsz upamiętniający jego tragiczną śmierć, ale też życie i wartości, które nam przekazywał. Kierujemy się przesłaniem bp. Jana: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię". Tu jest mowa o śladach serca. Chodzi o dobro, które ma wypływać z naszego serca i ma być przekazywane innym, żeby się dzielić nim z innymi - mówi ks. Grzegorz Opiela, nauczyciel katechezy w PSP nr 12 Specjalnej.

W marszu uczestniczyło około 400 osób, wśród nich uczniowie szkół specjalnych i integracyjnych wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami, Rodzina Szkół im. bp. Jana Chrapka i szkoły zaprzyjaźnione z PSP nr 12 Specjalną.

- Jak sama nazwa wskazuje jest to marsz integracyjny, a więc chodzi nam o integrację osób niepełnosprawnych z w pełni sprawnymi. Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne też potrafią cieszyć się swoim życiem i wychwalać Pana Boga śpiewem, tańcem - wyjaśnia ks. Opiela.

Przed radomską katedrą (od lewej): ks. Marek Janas, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta na Prędocinku, bp Marek Solarczyk, ks. Grzegorz Opiela, ks. Daniel Wiecheć i Dorota Jastrzębska-Witkowska.   Przed radomską katedrą (od lewej): ks. Marek Janas, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta na Prędocinku, bp Marek Solarczyk, ks. Grzegorz Opiela, ks. Daniel Wiecheć i Dorota Jastrzębska-Witkowska.
Justyna Srebrzyńska

Marsz zakończył się przed katedrą Opieki NMP. Tu w imieniu proboszcza ks. kan. Krzysztofa Ćwieka uczestników przywitał wikariusz ks. Daniel Wiecheć. Pogratulował im wytrwałości i mobilizacji. - Ten marsz jest wyrazem pamięci o śp. bp. Janie. Potrzeba uczyć dzieci i młodzież historii Kościoła lokalnego - podkreśla ks. Wiecheć.

W marszu uczestniczył bp Marek Solarczyk. Podziękował dzieciom i młodzieży za wspólną drogę. - Rocznica śmierci bp. Jana jest dla nas okazją do tego, żeby przywołać jego życie, jego posługiwanie. To wielkie dobro, które niósł, jak widzimy po 21 latach ciągle owocuje i przynosi kolejne piękne dary - mówił bp Solarczyk.

Za organizację wydarzenia i udział w marszu podziękowała Dorota Jastrzębska-Witkowska, dyrektor PSP nr 12 Specjalnej. - Nasze dzieci niepełnosprawne uczestnicząc w tym marszu integrują się ze społeczeństwem lokalnym. Maszerowało z nami wiele szkół: nasi sąsiedzi Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka, PSP nr 4 i nr 11, Stowarzyszenia Razem i Budujemy Przystań oraz zaproszeni goście. Trudy marszu pokonywał z nami bp Marek Solarczyk. Chcemy pokazać, że nasze dzieci też potrafią znieść taki trud, pokonać daleką drogę i integrować się - mówi pani dyrektor.

Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie biskupa Jana.

Na sarkofagu biskupa Jana uczestnicy złożyli kwiaty.   Na sarkofagu biskupa Jana uczestnicy złożyli kwiaty.
Marta Deka /Foto Gość

Bp Jan Chrapek zginął w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. w miejscowości Siekluki. Pogrzeb odbył się 22 października. Ciało zmarłego biskupa złożono w sarkofagu umieszczonym w lewej bocznej kruchcie radomskiej katedry.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..