Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pamięć o nich pozostanie na zawsze

Inicjatywa upamiętnienia ofiar katastrofy, na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, wyszła z szeregów Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność w Zwoleniu”.

W 2011 roku powołany został Społeczny Komitet Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej, którego przewodniczącym został Tadeusz Wach. W skład komitetu wchodzą reprezentanci Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, Urzędu Miejskiego w Zwoleniu oraz innych instytucji. W realizację przedsięwzięcia czynnie zaangażował się Urząd Miejski w Zwoleniu pod kierownictwem burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej oraz liczne instytucje i osoby prywatne.

– Zgromadziła nas tu pamięć i poczucie obywatelskiego obowiązku wobec 96 ofiar narodowej katastrofy pod Smoleńskiem. Zginęli oni w drodze na wyjątkowe dla nas uroczystości, reprezentując również społeczeństwo ziemi zwoleńskiej. Niech ten obelisk będzie widzialnym znakiem pamięci o tych, którzy tam zginęli, mając w sercach Polskę, Ojczyznę, którą kochali i dla której oddali życie – mówił Tadeusz Wach.

W czasie uroczystości uczczono również mieszkańców ziemi zwoleńskiej, którzy zamordowani zostali w Katyniu w 1940 roku: Jakuba Mirasia, przed wojną funkcjonariusza Państwowej Policji w Zwoleniu oraz Władysława Sadowskiego, przed wojną ostatniego komendanta Państwowej Policji w Zwoleniu. Obydwaj są pochowani w Miednoje. W szczególny sposób uhonorowano swojego rodaka, kapitana Pawła Janeczka, który pełniąc funkcję szefa osobistej ochrony Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Pamiątkowa tablica zawiera inskrypcję o treści: „Pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, Prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, syna ziemi zwoleńskiej kapitana Pawła Janeczka – szefa ochrony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, oraz pozostałych 92 ofiar tej tragedii, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy zbrodni na polskich jeńcach wojennych w lesie katyńskim”.

Pomnik według projektu Tadeusza Derlatki wykonany jest z piaskowca. Obok tablicy znajduje się urna z ziemią pochodzącą z miejsca katastrofy.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma