Nowy numer 48/2020 Archiwum

Historia i teraźniejszość

"Zdarzyło się kiedyś nad wodą – trasa turystyczna w radomskim skansenie" - to nowe obiekty i nowa trasa turystyczna na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, jedna z największych inwestycji realizowanych na terenie południowego Mazowsza.

Jej wielkie otwarcie połączone było z sobótkami świętojańskimi. Przecięcie wstęgi, symbolicznie otwierające to - trzeba przyznać - ogromne i urokliwe przedsięwzięcie, miało miejsce w nowo powstałym amfiteatrze. Przygotowano tu 340 miejsc siedzących. Amfiteatr posiada także zaplecze wystawienniczo-konferencyjne. Uroczystości rozpoczęły się występem kapeli ludowej z Lipiec, a na widowni zasiedli znamienici goście. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej dokumentującej prace budowlane w skansenie wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia inwestycji, a także tym, którzy przyznali na nią pieniądze, gratulowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Pani marszałek powiedziała, że jest związana z Radomiem i widzi jak on pięknieje. Muzeum określiła jako jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Słowa podziękowania dla pani dyrektor i jej współpracowników i wykonawców projektu wypowiedział też marszałek Mazowsza Adam Struzik. Chlebem w chałupie z Solca częstowali dyrektor muzeum Ilona Jaroszek i marszałek Mazowsza Adam Struzik   Chlebem w chałupie z Solca częstowali dyrektor muzeum Ilona Jaroszek i marszałek Mazowsza Adam Struzik
Krystyna Piotrowska /GN

Amfiteatr poświęcił proboszcz ks. Mirosław Kszczot. Po części oficjalnej gospodarze muzeum zaprosili na długi spacer połączony ze zwiedzaniem trasy turystycznej. Znajdujące się na niej obiekty zostały rozmieszczone zgodnie z analizą historyczną.

Wszystkie obiekty pochodzą z terenów nadwiślańskich, zaś w muzeum tworzą grupę odmienną w charakterze od już istniejącej części wsi.

Pierwszym z nich jest tartak z Molend, potem dwa młyny wodne z Zofiówki i Zajączkowa, dalej chałupa i złożona z czterech budynków zagroda okólna z Solca nad Wisłą. Tartak i dwa młyny, które reprezentują postępowy poziom technologii młynarstwa datujący się od początku XX w., stanowią tym większą atrakcję, że są w pełni wyposażone w historyczne urządzenia, które wciąż mogą być uruchamiane.

Przed chałupą z Molend odbyły się „obsiedliny”, połączone z modlitwą i poświęceniem domu. Bochen chleba wniosła do wnętrza tej wiejskiej chałupy dyrektor Ilona Jaroszek. Chleb podzielił na kawałki marszałek Adam Struzik. Zwiedzający byli zauroczeni nową trasą turystyczną   Zwiedzający byli zauroczeni nową trasą turystyczną
Krystyna Piotrowska /GN

Ostatnim punktem wędrówki był, podobnie jak amfiteatr nowoczesny obiekt - pracownia konserwacji. Jest to zaplecze techniczne dla konserwowanych i translokowanych zabytków.

Nowa trasa turystyczna oraz obiekty infrastruktury turystycznej i technicznej powstały w ramach projektu "Zdarzyło się kiedyś nad wodą – trasa turystyczna w radomskim skansenie", sfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa mazowieckiego 2007-2013, a także ze środków budżetu województwa mazowieckiego.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama