Władysław Paciak (1903-1983). Malarstwo i rysunek w 110. rocznicę urodzin i 30. śmierci.
To tytuł czwartej retrospektywnej wystawy tego artysty. W 2013 roku obchodzimy 110. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci ks. Władysława Paciaka. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu we współpracy z parafią katedralną. Komisarzem i twórcą wystawy jest Mieczysław Szewczuk z MSW. Wernisaż zaplanowano w niedzielę 15 września o 16.00 w gmachu głównym Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Rynek 11.
Ks. Władysław Paciak był artystą wyjątkowym, nie tylko w skali Radomia, ale w skali kraju. Uprawiał sztukę, która budziła ogromne zainteresowanie, ale też kontrowersje. Malował obrazy zarówno w nurcie abstrakcyjnym, jak i sakralnym. Podejmował także wielkie tematy sztuki dawnej. Stworzył między innymi cykle: „Madonny”, „Ukrzyżowanie”, „Sąd Ostateczny” i „Żydzi”, jak również cykl obejmujący tematy ze Starego i Nowego Testamentu. Spuścizna artysty obejmuje obrazy, kolaże, rysunki. Część z nich znajduje się w kolekcji radomskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, a ponad 100 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Tu też znajduje się cykl obrazów „Jan Paweł II w Polsce”, powstały na początku 1979 roku. To wizja papieskiej pielgrzymki do ojczyzny, która wkrótce miała się odbyć.
Przygotowaniom do wystawy przygląda się ks. Edward Poniewierski
Krystyna Piotrowska/GN
Ksiądz zostawił po sobie dzieło ogromne, ale i bardzo nierówne, jeżeli chodzi o jakość prac, bo też ciekawa jest i niezwykła jego biografia.
Urodził się w 1903 roku we wsi Potkanna koło Przytyka. W 1929 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Pracował w parafiach wiejskich diecezji sandomierskiej do 1945 roku, kiedy to uzyskał, po wieloletnich staraniach, zgodę biskupa na podjęcie studiów wyższych (na własny koszt). Zaczął studiować w Krakowie trzy kierunki: teologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie kierunki ukończył. Od 1952 roku mieszkał w Radomiu. Do 1955 roku był konserwatorem diecezjalnym, a później rezydentem parafii NMP w Radomiu. Stąd współorganizatorem wystawy jest parafia katedralna oraz jej proboszcz ks. prał. Edward Poniewierski.